Türkiye'de katılım esasına dayalı bireysel emeklilik fonlarının performans analizi
Performance analysis of pension funds based on participation in Turkey
- Tez No: 580924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKSOY KAVALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Katılım esasına dayalı fon portföyü, kira sertifikaları, katılma hesapları, ortaklık payları, altın ve diğer kıymetli madenler ile Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarından oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı katılım esasına dayalı bireysel emeklilik yatırım fonlarının performanslarını Sharpe Oranı, Treynor Oranı, Jensen Alfası, M², T² ve Değerleme Oranı ölçütlerine göre analiz etmektir. Katılım esasına dayalı bireysel emeklilik fonları belirlenirken emeklilik yatırım fonlarının fon tüzüklerindeki varlık türleri incelenmiş, 21.03.2019 tarihi itibariyle faaliyette olan 266 emekli yatırım fonundan 53 tanesinin katılım esasına dayalı emeklilik yatırım fonu olduğu tespit edilmiştir. Bu fonlardan 40 tanesi 01.08.2014 tarihinden önce faaliyetine başladığından dolayı analizlerde kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda 40 katılım esasına dayalı fon içerisinde 10 fonun performans getirileri pozitif iken, diğer 30 fonun performans getirileri negatif çıkmıştır. Performansı başarılı olan 10 katılım esasına dayalı emeklilik yatırım fonundan 9'unun varlık türü yoğunluğu altına dayalı sermaye piyasası araçlarından oluştuğu tespit edilmiştir. İncelenen 40 fonu yöneten fon şirketlerinin fon performansları ile kamu ve özel şirketler tarafından yönetilen fonların performansları arasında farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca yüksek risk grubundaki katılım esasına dayalı emeklilik fonlarının performanslarının daha başarılı olduğu sonucu elde edilmiştir. Katılım esasına dayalı emeklilik yatırım fonlarının yöneticilerinin seçicilik ve piyasa zamanlama yeteneklerinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Altına dayalı sermaye piyasası araçlarından oluşan katılım esasına dayalı emeklilik yatırım fonlarının krizden etkilenmediği, diğer fonların ise krizden negatif etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fund type based on participation is composed of rent certificates, participation accounts, partnership shares, gold and other precious metals and other interest-free money and capital market instruments deemed appropriate by the Capital Markets Board. The purpose of this study is to analyze the performance of private pension funds based on participation by Sharpe Ratio, Treynor Ratio, Jensen`s Alpha, M2, T2 and Appraisal Ratio. While determining individual pension funds based on participation, the fund statute was examined and it was determined that 53 of the 266 retirement mutual funds operating as of 21.03.2019 were pension funds based on participation. 40 of these funds were used in the analysis since they have started operations before 01.08.2014. As a result of this study, the performances of 10 funds in 40 funds were positive while the performances of the other 30 funds were negative. 9 out of 10 successful pension investment funds have been identified as capital market instruments based on gold. There were no differences between the fund performances of the fund companies that managed the 40 funds analyzed, and the performances of funds managed by public and private companies. It was also reported that the performance of high-risk participation-based pension investment funds were more successful. The portfolio managers of the private pension funds based on participation do not have selectivity and timing abilities. The participation-based pension investment funds, which consist of gold-based capital market instruments, were not affected by the crisis, while other funds were negatively affected by the crisis.