The effects of metacognitive listening instruction on Turkish EFL learners
Üst bilişsel dinleme öğretminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrenciler üzerindeki etkileri
- Tez No: 581182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIDVAN TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma üst bilişsel dinleme öğretiminin A2 seviyesinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenmekte olan Türk öğrencilerin dinlediğini anlama ve üst bilişsel farkındalık düzeylerine etkisini bulmayı amaçlamıştır. Çalışmanın bir diğer hedefi de öğrencilerin üst bilişsel dinleme öğretimine yönelik tutumlarını belirlemektir. Bu doğrultuda, Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören 71 katılımcı rastgele deney (36) ve kontrol (35) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta boyunca üst bilişsel dinleme öğretimine tabi tutulurken, aynı süreçte kontrol grubu geleneksel dinleme derslerine katılmıştır. Nicel veri resmi bir KET dinleme sınavı örneği ve MALQ envanterinin iki grubun yabancı dilde dinlediklerini anlama ve üst bilişsel farkındalıklarını ölçme ve karşılaştırmak için ön test ve son test olarak kullanılmaları sonucu toplanmış olup, nitel veri deney grubundan 15 gönüllü katılımcıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle elde edilmiştir. Nicel veri bağımsız örneklem t-testi, nitel veri ise tümevarımsal içerik çözümleme yöntemiyle incelenmiştir. Nicel veri analizi üst bilişsel dinleme öğretiminin öğrencilerin yabancı dil olarak İngilizce'de dinlediğini anlama ve üst bilişsel farkındalık seviyelerini geliştirmelerine önemli derecede yardımcı olduğunu göstermiş olup, bu bulgular nitel veri analizi sonuçlarıyla da desteklenmiştir. Ayrıca, öğrenciler dinlemede kaygı seviyelerinin düştüğünü, öz yeterlik inançlarının ve motivasyonlarının ise önemli oranda arttığını vurgulamıştır. Son olarak, ilgili alanyazın ışığında araştırma bulgularının tartışması ve dinleme öğretimi ile gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to discover the effects of metacognitive listening instruction on A2 level Turkish EFL learners' listening comprehension and metacognitive awareness levels. Another purpose of the study was to reveal the students' attitudes towards the metacognitive instruction. To this end, a total of 71 students in mechanical engineering department, Balıkesir University were randomly assigned as the experimental group (n=36) and the control group (n=35). The experimental group was given 8- session metacognitive listening instruction, while the control group was taught via traditional listening lessons during the same time period. Quantitative data was collected by an official sample of the KET listening section and the Metacognitive Awareness of Listening Questionnaire used as the pre- and post-tests to track and compare developments of the two groups in comprehension and metacognitive awareness in L2 listening. Furthermore, 15 voluntary learners in the experimental group were interviewed to gather qualitative data regarding their attitudes towards the metacognitive instruction. The quantitative data was analyzed through the independent samples t-test whereas the interview responses were analyzed using inductive content analysis. The findings of the quantitative analyses indicated that metacognitive listening instruction significantly helped learners improve their listening comprehension and metacognitive awareness levels. These findings were also supported by the interview responses. The learners also reported that their anxiety decreased while their self-efficacy and motivation in L2 listening and learning increased remarkably. Finally, discussions of the findings along with implications for listening pedagogy and further research were presented in the light of related literature.