Örgütsel yönetimde yeni bir sistem olarak holakrasi ve sistemin Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine bir alan araştırması: Ordu ili örneği
A field research on the holacracy in organizational management as a new system and it's feasibility in Turkey: Model of Ordu province
- Tez No: 581263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yönetim konusu, özellikle yeni yönetim şekilleri günümüzde gittikçe önem arz eden bir kavram olduğundan ilk bölümde dünyada uygulanan yeni bir yönetim modeli olan Holakrasi modelinden bahsedilmiştir. Farklı yönetim kavramları ve interdisipliner kavramlarla bağlantılar kurularak açıklanan bu model hakkında ikinci bölümde dünyadan örneklere ve uygulama biçimlerine değinilmiş ve Türkiye'de holakrasi modeline yakın bir sistemle çalışan firma incelenmiştir. Bu araştırma 40 farklı işletme ve toplam 60 farklı yönetici ve çalışandan elde edilen verilerin çözümlenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde yapılan alan araştırmasının anket verileri değerlendirilerek IBM SPSS Statistics 22 programında öncelikle değişkenlerin ortalamaları alınarak yorumlanmıştır daha sonra faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizi sonrasında korelasyon analizi ve Kruskal-Wallis analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma açık uçlu soru ve likert tipi ölçeklerden oluşması açısından hem nitel hem de nicel bir araştırma özelliği taşımaktadır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre işletmelerde holakrasi düzeyi ile yaratıcılık arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişki olduğu, holakrasi düzeyi ile örgütsel motivasyon düzeyi arasında da istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu ayrıca işletmelerdeki holakrasi düzeyi ile işletmenin kuruluş yılı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bunun dışında; İşletmelerdeki yaratıcılık düzeyi konusunda sektörler arasında fark olmadığı, işletmelerdeki holakrasi düzeyi konusunda sektörler arasında fark olmadığı, işletmelerde motivasyon düzeyi konusunda sektörler arasında fark olmadığı, çalışanların yaratıcılık düzeyinin, çalışanların yaşına göre farklılaşmadığı, çalışanların motivasyon düzeyinin, çalışanların yaşına göre farklılaşmadığı, çalışanların yaratıcılık düzeyinin, çalışanların eğitim düzeyine göre farklılaştığı ve çalışanların motivasyon düzeyinin, çalışanların eğitim düzeyine göre farklılaşmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Yönetim Organizasyon Alanında hazırlanmış bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the subject of management, especially new forms of management, is an increasingly important concept, holacracy model, which is a new management model applied in the world, is mentioned in the first part. On the second part of this model it is mentioned in the examples and application forms from the world and close working with a model system to holacracy company in Turkey described the concept by establishing links with different management concepts and interdisciplinary were examined. This research was analyzed with solution suggestions obtained from 40 different enterprises and 60 different manager and employees. In IBM's SPSS Statistics 22 program, averages of variables were sometimes announced. Factor analysis, correlation analysis and Kruskal-Wallis analysis were performed. The study is both qualitative and quantitative in terms of open-ended questions and likert-type scales. According to the findings of the analyzes, there is a statistically significant and positive relationship between the level of holacracy and creativity in the enterprises, there is a statistically significant and positive relationship between the level of organizational motivation and the level of organizational motivation. There was a positive relationship. Except this; There is no difference between sectors in terms of creativity level in enterprises, there is no difference between sectors in terms of holacrasia level in enterprises, there is no difference between sectors in terms of motivation level in enterprises, the level of creativity of employees does not differ according to the age of employees, the level of motivation of employees does not differ according to the age of employees, It is concluded that the level of motivation of the employees does not differ according to the level of education of the employees. The literature of this study, which was prepared in the field of Management and Organization, facilitates portability.