An exploratory research on holacracy: A new governance process for the organizations
Holakrasi üzerine keşifsel araştırma: Örgütler için yeni bir yönetim süreci
  1. Tez No: 712014
  2. Yazar: NAZIR AHMAD NOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TINAZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada holakrasi, kurumlar için özyönetim yöntemlerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Holakrasi; iş özerkliğinin, çalışanlar arasında güç dağılımının ve organizasyonun tüm üyelerinin karar alma sürecine katılımının diğer yönetim yöntemlerine göre ayırt edici olduğu yeni bir yönetim yöntemidir. Günümüzün hızla değişen iş dünyasında kuruluşlar pazardaki yerlerini korumak ve gelişmek için bir yönetim çeşidine ihtiyaç duyarlar. Bunun için örgüt üyeleri işlerinde yeteneklerini kullanırlar ve örgütte buna karşın herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazlar. Holakrasinin örgütsel zorlukların çoğunu çözmek için iyi bir seçenek olduğuna inanılır. Holakrasi kullanarak, örgütlerin esnekliği artar ve örgüt mensupları kendilerini iş ortamına ve koşullarına kolayca adapte edebilirler. Bu tarzda, yönetim alanı insanlara açıktır ve herkes yetenek ve kapasitesine göre örgütte bir rol seçebilir ve bunu icra edebilir. Holakrasinin diğer bir özelliği de hiyerarşik yönetime muhalefetidir. İnsanların iş kısıtlamalarına sahip olduğu bir hiyerarşide, kararlar genellikle organizasyonun ihtiyaçlarını karşılamayan belirli bir grup tarafından alınır. Uzun ve sonuçsuz toplantılar sonucunda örgütü oldukça merkezi bir sistem yönetir. Bu çalışmada amaç holakrasiyi derinlemesine incelemektir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışma tanıtılmaktadır. Bu çalışmanın önemi, çalışmanın nasıl yürütüldüğü ve araştırmacının tam olarak ne aradığı tartışılmaktadır. Araştırmanın ikinci bölümü, holakrasiye giriş ve diğer güncel ve özyönetim yöntemlerine ayrılmıştır. Bu bölümde, holakrasideki terimler tartışılmakta, avantajları ve dezavantajları ele alınmaktadır. Holakratik örgütler ve sosyokrasi dahil olmak üzere diğer yönetim uygulamalarıyla karşılaştırılmaktadır. Araştırma metodolojisi araştırmanın üçüncü bölümünde yer almaktadır. Araştırmanın yapısı, araştırma denklerinin görüşme için nasıl seçildiği, görüşme süreci, görüşmenin yapısı, veri toplama ve değerlendirme yöntemleri bu bölümde ele alınan konulardır. Dördüncü bölümde ise görüşmeler yoluyla toplanan verileri analiz edilmektedir. Son bölümde de araştırma sonuçları ve araştırmacının önerileri ve sınırlılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, holacracy has been evaluated as one of the self-management methods for organizations. Holacracy is a new management method in which job autonomy, power distribution among employees and the participation of all members of the organization in the decision-making process, are among its distinctive features compared with other management methods. In today's rapidly changing business world, organizations need a way of managing to maintain their place in the marketplace and, in some cases, to advance it and people in the organization can use their talents in their works and do not face any restrictions from the organization. According to the creator of holacracy and people who have actually worked in a holacratic environment, holacracy is such a method. They believe that the holacracy is a good option for solving most of the organizational challenges. By using holacarcy, the flexibility of organizations increases and they can easily adapt themselves to the business environment and conditions. The space is open for people and everyone can choose a role in the organization according to their ability and capacity and then proceed to do it. Another point of contention in the holacracy is its opposition to the hierarchical method. In a hierarchy in which people have job restrictions, decisions are made by a specific group that often does not meet the needs of the organization, long and fruitless meetings are held in it and a very centralized system governs the organization. This research consists of five chapters. In the first chapter, the research itself is introduced. This chapter discusses the importance of conducing this research, how it is conducted, and what exactly the researcher is looking for. The second chapter of the research is allocated to the introduction of holacracy and other new and self-management methods. This chapter discusses the terms in holacracy, discusses its advantages and disadvantages, and compares it with other management practices, including hierarchy, teal organizations, and sociocracy. The research methodology is included in the third chapter of the research. The structure of the research, how people are selected for the interview, the interview process, the structure of the interview, and the methods of collection and evaluation are the topics covered in this chapter. Chapter 4 analyses the data collected through interviews. Moreover, in the fifth chapter, the research results and the researcher's suggestions and limitations are discussed.