Tip 2 diabetes mellituslu bireylerde ayak postürünün plantar duyu ve basınç dağılımına etkisi
Effect of foot posture on plantar sensory and pressure distribution in individuals with type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 581266
  2. Yazar: GİZEM ALARÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, tip 2 diyabetiklerde farklı ayak postürlerinin plantar duyu, postural salınım, statik-dinamik plantar basınç dağılımı, yürüyüş karakteristikleri ve fiziksel performansa etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya yaşları 24-65 arasında değişen farklı ayak postürlü 144 tip 2 diyabetik birey ve nötral ayak postürlü 48 sağlıklı birey katıldı. Bireylerin ayak postürleri Ayak Postür İndeksi'ne göre değerlendirildi ve diyabetik bireyler pronasyon (n=48), supinasyon (n=47) ve nötral ayak postürlüler (n=49) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hafif dokunma-basınç duyuları, Semmes-Weinstein monofilament seti ile, vibrasyon algılama eşik değerleri Vibrotest Digital Biothesiometer ile; statik-dinamik plantar basınç, postural salınım ile yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri pedobarografi cihazıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effects of different foot postures on plantar sensation, postural sway, static-dynamic plantar pressure distribution, gait characteristics and physical performance in type 2 diabetics. One hundred and forty-four type 2 diabetics with different foot postures and 48 healthy individuals with neutral foot posture aging between 24-65 participated in the study. The foot postures were evaluated according to the Foot Posture Index and diabetic subjects were divided into three groups: pronation (n=48), supination (n=47) and neutral foot posture (n=49). Light touch-pressure sensitivity of were evaluated with Semmes-Weinstein monofilament set and vibration perception thresholds were evaluated with biothesiometer, plantar pressures, postural sway and time-distance characteristics of gait were evaluated with pedobarography device.