Prostatik adenokarsinomda immünohistokimyasal ERG geni ekspresyonu ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi
Immunohistochemical expression of the ERG gene in prostatic adenocarcinoma and its relationship with clinicopathological parameters
- Tez No: 581272
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK BAHADIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Prostat kanseri erkeklerde önemli bir mortalite nedenidir. Prostat karsinogenezinde pek çok gen tanımlanmış olup, bunlardan biri de son yıllarda üzerinde en çok çalışılan ve prostat kanserinde en sık görülen onkojenik gen olan ERG'dir. Bu araştırmada prostatik adenokarsinomda immünohistokimyasal olarak ERG geni ekspresyonunun saptanması ve klinikopatolojik parametreler ile ERG gen ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2004-2017 yılları arasında, prostat adenokarsinomu tanısı almış olan 122 olguya ait prostatektomi materyalleri dâhil edildi. Olgulara ait ERG ekspresyonu, yaş, prostat spesifik antijen değerleri, Gleason patern ve skoru, Gleason grade ve patolojik evre verileri toplandı. Hastaların yaş ortalaması 62,66±5,81 yıl ve operasyon öncesi total prostat spesifik antijen değerleri 10,40±8,88 ng/ml idi. Hastaların %52,46'sında ERG pozitifti. ERG pozitif ve negatif örneklerin prostat spesifik antijen düzeyleri benzerdi (p=0,935). Gleason skoru ile ERG pozitifliği arasında anlamlı ilişki saptanamadı (p=0.197). ERG ekspresyonu, yaş (p=0,441), tümör evresine (p=0,371) göre değişmiyordu. Bu araştırma hastalarda ERG pozitiflik oranının yüksek oranda olduğunu ve ERG pozitifliğinin prostat spesifik antijen düzeyleri, Gleason skoru, yaş ve patolojik evre gibi klinik ve patolojik özelliklerle ilişkili olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is a significant cause of mortality in men. Many genes have been identified in the carcinogenesis of the prostate. One of these genes is ERG, the most widely studied oncogenic gene in prostate cancer during recent years. This study aimed to determine the immunohistochemical expression of the ERG gene in prostatic adenocarcinoma and to demonstrate the relationship between clinicopathological parameters and ERG. Prostatectomy materials of 122 patients diagnosed as prostate adenocarcinoma between 2004 and 2017 in Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Pathology were included in the study. ERG expression, age, prostate-specific antigen levels, Gleason pattern and score, Gleason grade, and pathological stage data were collected. The mean age of the patients was 62.66±5.81 years, and total preoperative PSA was 10.40±8.88 ng/ml. ERG was positive in 52.46% of the patients. Prostate-specific antigen levels of ERG positive and negative samples were similar (p = 0.935). There was no significant relationship between Gleason score and ERG positivity (p = 0.197). ERG expression did not change in terms of age groups (p = 0.441) and tumor stage (p = 0.371). This study showed that rate of ERG positivity was high in patients and that ERG positivity was not associated with clinical and pathological features such as prostate specific antigen levels, Gleason score, age and pathological stage.