Dışa açıklığın rekabet gücü üzerine etkileri
  1. Tez No: 581306
  2. Yazar: HASİBE NÜGET KEYİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ülkeler arasında bütünleşmeyi sağlayan dışa açıklık dış ticaretin serbestleşmesi ve genişlemesine neden olmaktadır. Ülkelerin uluslararası piyasalardaki konumunu belirleyen dışa açıklık, ekonomik büyüme, istihdam, verimlilik, altyapı, makroekonomik ortam, teknoloji, sermaye hareketleri ve piyasa büyüklüğü gibi farklı yönlerden ekonomilerin rekabet gücü üzerinde etkilidir. Dışa açıklığın ekonomilerin gelişmişlik düzeylerine göre farklı sonuçlar ortaya çıkarması bu süreçte belirgin bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda dış ticaret, ülkeler arasındaki etkileşimi artırmakta ve giderek ekonomileri birbirine bağımlı kılmaktadır. Bu çalışmada dışa açıklığın rekabet gücü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın temel hipotezi dışa açıklığın, rekabet gücü ve gelişmişlik düzeyi ile ilişkisinin olup olmadığıdır. Çalışmanın sonuçlarına göre rekabet gücü yönünden güçlü olan ülkeler genellikle çok yüksek insani gelişim düzeyine sahiptir. Bu çerçevede gelişmişlik düzeyi arttıkça rekabet gücü artmaktadır. Dışa açıklık ile rekabet gücü arasındaki ilişki ise ülkelere göre farklılaşmaktadır. Ancak bütünsel bir yaklaşım, dışa açıklık derecesi yüksek olan ülke gruplarının rekabet gücünün de arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The openness that enables integration between countries leads to the liberalization and expansion of foreign trade. The openness, which determines the position of countries in international markets, has an impact on the competitiveness of economies in different aspects such as economic growth, employment, productivity, infrastructure, macroeconomic environment, technology, capital movements and market size. The fact that openness reveals different results according to the level of development of economies plays a prominent role in this process. In this context, foreign trade increases the interaction between countries and gradually makes the economies interdependent to each other. In this study, the effects of openness on competitiveness were examined. The main hypothesis of the study is whether openness is related to competitiveness and level of development. According to the results of the study, countries that are strong in terms of competitiveness generally have very high human development level. Within this framework, as the level of development increases, competitiveness increases as well. The relationship between openness and competitiveness differs from country to country. However, a holistic approach shows that country groups, which have high degree of openness, also have high competitiveness streght.