Patent değerlemesi ve TMS 38'e göre muhasebeleştirmesi: Örnek olay incelemesi
Patent valuation and recognition according to TAS 38: A case study
  1. Tez No: 581419
  2. Yazar: TOLGA ÇAĞLAYANSUDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Patent, belirli bir varlığı, belirli bir zaman diliminde üretme, kullanma ve satma hakkı veren bir fikri mülkiyet hakkı ve aynı zamanda patent sahibi işletmenin bilanço ya da finansal durum tablosunda gösterdiği bir maddi olmayan duran varlıktır. Bu çalışmanın amacı bir patente nasıl değer biçildiğini ve patentlerin nasıl muhasebeleştirildiğini göstermektir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümde fikri mülkiyet hakları ve özellikle patent kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde değerleme kavramı açıklanmış ve değerleme yöntemleri ile birlikte literatür taramasına da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde patentin muhasebeleştirilmesi ve bununla ilgili olarak TMS 38 Maddi Olmayan Duran Varlıklar Standardı açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise bir değerleme örneği yer almaktadır. Çalışmada örnek olay incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, her ne kadar genel geçer bir patent değerleme yöntemi olmasa da çalışmadaki örnekte modern değerleme yaklaşımları ile elde edilen sonuçların geleneksel değerleme yaklaşımları ile elde edilen sonuçlara göre daha tutarlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Patent is an intellectual property right that gives a right to produce, use, and sell a particular asset in a particular time period and at the same time it is an intangible asset that the owner company can show it in its financial statement. The aim of this study is to show how to value a patent and how to account it. For this purpose, intellectual property rights and especially the concept of patent are emphasized in the first part of this study. In the second part, the concept of valuation is explained and valuation methods are mentioned. There is also literature review in the second part. In the third part, recognition of a patent is tried to be explained in the respect of TAS 38: The Standard of Intangible Assets. There is a patent valuation example in the last part of the study. Case study technique was used as the method of the study. As a result, although there is no generally accepted patent valuation method, it has been observed that the results obtained by modern valuation approaches are more consistent than the results obtained by traditional valuation approaches according to the example in the study.