Temel iletişim becerilerinin iş doyumuna etkisi: Hizmet sektöründe bir araştırma
Effect of basic communication skills on job satisfaction: A research in service industry
  1. Tez No: 581533
  2. Yazar: BAYRAM KELLECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR YAVAN TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlar gerek günlük yaşamlarında, gerekse çalışma hayatlarında iletişim kurmak zorundadırlar. Kurulan etkin iletişim günlük hayatta huzurlu ve mutlu olmayı, çalışma hayatında ise başarılı olmayı sağlamaktadır. Etkin bir iletişim için ise temel iletişim becerilerine sahip olmak gerekmektedir. Bireylerin sahip oldukları temel iletişim becerileri iş doyum düzeylerini etkilemektedir. İletişim becerisi güçlü olan bireylerin iş doyum düzeyleri de artmaktadır. Hizmet sektörü çalışanları üzerine gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, sektörde çalışanların temel iletişim becerilerinin iş doyumunu nasıl etkilediğini belirlemektir. Ayrıca, hizmet sektörü çalışanlarının demografik özelliklerine göre temel iletişim becerileri ve iş doyumu düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla analizler yapılmıştır. Alan araştırmasında anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmaya Ankara İlinde hizmet sektöründe çalışan 404 kişi katılmıştır. Veriler, 5'li likert tipinde iletişim becerileri ölçeği (İBÖ) ve iş doyum ölçeği (İDÖ) ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi için, SPSS 22.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma), Bağımsız t-testleri, Anova ve Korelasyon, Regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada yapılan analizler neticesinde Ankara İlinde hizmet sektörü çalışanlarının temel iletişim becerileri ile iş doyumları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Çalışanların iletişim becerilerindeki bir birimlik artışın iş doyumlarını 0,16 düzeyinde arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication is an integral part of people' both daily and working life. Having established communication paves the way for being peaceful and happy in daily life as well as being more successful in working life. For effective communication it is necessary to have basic communication skills. The basic communication skills of individuals affect job satisfaction levels. The job satisfaction level also increases for those who have strong communication skills. The purpose of this study on the service sector employees is to determine how the basic communication skills of the employees in the sector affect job satisfaction. Besides, analyzes were conducted to determine whether the basic communication skills and job satisfaction levels differ according to the demographic characteristics of service sector employees. The survey technique was used in the field research. 404 people working in the service sector in Ankara Province participated in the study. The data were collected by a 5-point Likert-type Communication Skills Scale (ASI) and a Job Satisfaction Scale (ASI). In order to evaluate the findings obtained in the study, SPSS 22.0 Statistics package program was used. While evaluating the data, descriptive statistical methods (Frequency, Percentage, Average, Standard deviation), Independent t-tests, Anova and Correlation, Regression analysis were used. As a result of the analyzes conducted in the study, it was observed that there is positive and significant relationship statistically between basic communication skills and job satisfaction of service sector employees in Ankara Province. It was determined that a one-unit increase in employees' communication skills increased their job satisfaction by 0.16.