Cerrahi alan enfeksiyonu saptanan olgularda risk faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 581601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Cerrahi alan enfeksiyonları(CAE) operasyonlar sırasında cerrahlarca incelenen dokularda organlarda veya boşluklarda operasyon sonrası meydana gelen infeksiyondur. Cerrahi girişimi takiben, eğer implant/protez/mesh kullanılmamış ise 30 gün içinde, kullanılmış ise bir yıl içinde gözlenen, cerrahi girişimin uygulandığı doku veya organdaki enfeksiyonlar cerrahi alan enfeksiyonu olarak adlandırılır.Bu enfeksiyonlar insizyonel veya organ/boşluk enfeksiyonu olmak üzere iki gruba ayrılır. Ayrıca, insizyonel cerrahi alan enfeksiyonları da yüzeyel ve derin olmak üzere iki grupta incelenir.Cerrahi alan enfeksiyonları mortalite, morbidite hastane masraflarını arttırması bakımından cerrahinin ve sağlık sisteminin önemli bir sorunudur.Cerrahi alan enfeksiyonlarından korunmak ve gelişimini önlemek için risk faktörlerinin bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması şarttır. Bu çalışma İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde yürütüldü. 2014-2018 yılları arasında opere olduktan sonra cerrahi alan enfeksiyonu saptanan 109 hasta ve aynı tarihler arasında opere edildikten sonra cerrahi alan enfeksiyonu saptanmayan 120 hasta, kontrol ve hasta grubu olarak ikiye ayrılarak incelendi. Hastalar retrospektif olarak hastane bilgi sistemi ve hasta dosyaları incelenerek tarandı. Cerrahi alan enfeksiyonlarında risk faktörleri arasında malignite, obezite, hipoalbuminemi, yaş, cinsiyet, ASA skoru, ameliyat zamanlaması(acil/elektif), ameliyat tipi(konvansiyonel/laparoskopik), diyabetes mellitus, anemi, hipoksi, ameliyat süresi, yetersiz antibiyotik proflaksisi, yara sınıfı, pre-op ve post-op hastanede yatış süresi, per-op kan transfüzyonu, cerrahi alan enfeksiyonun tipi gibi etkenler irdelendi.Saptanan cerrahi alan enfeksiyonunun türü(yüzeyel, derin, organ/boşluk) ve alınan yara yeri kültürlerinde saptanan mikroorganizmalar incelendi. Bu araştırmada istatistiksel değerlendirmeler için SPSS (Statistical package for Social Sciences) istatistik paket programı 22.0 sürümü kullanıldı.P < 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Risk faktörü olarak değerlendirilen parametrelerden hasta yaşı incelendiğinde CAE saptanan 109 hastanın yaş ortalaması 63±15 kontrol grubundaki 120 hastanın yaş ortalaması 49 ±17 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Surgical site infections (SSI) are postoperative infections developed in tissues, organs or cavities after being manipulated by surgeons during operations. These infections are observed within 30 days following the surgery if the implant prosthesis/mesh is not used, and within one year if used. Surgical site infections are divided into two groups as incisional infections or organ/cavity infections. Additionally, incisional surgical site infections are examined in two groups as superficial and deep infections. Surgical site infections are an important problem of surgical procedures and health system in terms of increasing mortality and morbidity rates and hospital costs. In order to prevent from these infections and avoid their developments, it is essential to know the risk factors and to take necessary precautions. This study was conducted at the General Surgery Clinic of İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Between 2014-2018, 109 operated patients who are diagnosed with surgical site infections, and 120 operated patients without any surgical site infection are examined in this study after being classified as control and patient groups. The patients were retrospectively reviewed by examining the hospital information system and patient files. Malignancy, obesity, hypoalbuminemia, age, gender, ASA score, the timing (emergency/elective) and type of surgery (conventional/laparoscopic), diabetes mellitus, anemia, hypoxia, operative time, insufficient antibiotic prophylaxis, wound class, pre-op and post-op hospital stay period, per-op blood transfusion, and surgical site infections were investigated as the risk factors of surgical site infections. The type of surgical site infection (superficial, deep, organ/cavity) and microorganisms detected in the wound culture were analyzed.