Türk hisse senedi piyasaları ekseninde uluslararası portföy çeşitlendirmesi: Yükselen piyasa ekonomilerine dayalı bir analiz
Examining international portfolio diversificationbenefits: An analysis based on emerging stock markets
  1. Tez No: 581670
  2. Yazar: AKIN AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER BÜBERKÖKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada Türk hisse senedi piyasası ile diğer gelişen 20 ülkenin hisse senedi piyasaları arasındaki uluslararası portföy çeşitlendirme olanakları incelenmiştir. Bu çalışmada diğer birçok çalışmanın farklı olarak az sayıda ülkeyi incelemek yerine MSCI gelişen piyasalar endeksine göre gelişen piyasa ekonomisi olarak tanımlanan tüm ekonomiler birlikte incelenmiştir. Böylece Türk ve uluslararası hisse senedi piyasaları karşılaştırılarak bütüncül sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler MSCI veri tabanından elde edilmiştir. Çalışmada aylık veriler kullanılarak 2003 Ocak ile 2016 Ağustos dönemi için Türk hisse senedi piyasaları ekseninde uluslar arası portföy çeşitlendirmesine imkan veren yatırım olanakları incelenmiştir. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki analizinde panel koentegrasyon testlerinden yararlanılmıştır.Çalışma bulguları uzun dönemde değişkenler arasında çok az hisse senedi piyasası arasında çeşitlendirme imkanının söz konusu olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the potential international portfolio diversification benefits between the Turkish stock market and twenty emerging stock markets using alternative panel cointegration tests for the period between January 2003 and August 2016 using monthly data. The study investigates together all stock markets defined as emerging stock markets according to the MSCI Emerging Market Index rather than examining a small number of stock markets, differently from many other studies. Thus, the study presents comprehensive results. Based on the results in this study, it is concluded that international portfolios comprising the Turkish stock market and other emerging stock markets examined in this study does not provide significant international diversification benefits for international investorsn early in all cases.