Sürdürülebilir kalkınma sağlık ekonomisi ilişkisinin Van ilinde analizi
Analysis of relationship between sustainable development and health economics in Van city
  1. Tez No: 581802
  2. Yazar: NİDA GÜNSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KANBEROGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğini ortadan kaldırmaksızın şimdiki neslin ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Sürdürülebilir kalkınmanın temel unsurları arasında ekonomik unsurlar, sosyo-kültürel unsurlar ve çevresel unsurlar yer almaktadır. Açlığın azaltılması, nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, temiz su ve sıhhi koşullar, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, sanayi- yenilikçilik ve altyapı, eşitsizliklerin azaltılması, sorumlu tüketim ve üretim, sudaki yaşam, karasal yaşam, barış ve adalet, yoksulluğun azaltılması, erişilebilir temiz enerji, sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları ile sağlıklı bireyler sürdürülebilir kalkınmanın temel hedeflerinden bazılarıdır. Bu hedeflere ulaşmada sağlık önemli göstergelerden biri olarak kabul edilmektedir. Sağlık insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan tanıma göre sağlık; bireylerin fiziki, ruhsal ve sosyal yönden tam iyilik halleri olarak ifade edilmektedir. Doğaldır ki bu tam iyilik hali yaşanılan ekonomik kalkınma ve onun etkilediği çevre ile yakından ilişkilidir. Sürdürülebilir kalkınmanın hedeflerini değerlendirmede kullanılacak sağlık göstergeleri arasında beslenme durumu, ölüm oranı, hijyen koşulları, içme suyu, sağlık hizmetler gibi değişkenler yer almaktadır. Bütün bu değişkenlerin değerlendirilmesi , sağlık adına yapılan çalışmalarında daha verimli olması için ekonomi biliminin alt dalı olarak sağlık ekonomisinin payı artmıştır. Bu tez çalışması kapsamında ''Sürdürülebilir Kalkınma Sağlık Ekonomisi İlişkisinin Van İlinde ki Analizi'' ortaya konulmuştur. Çalışmada Sürdürülebilir Kalkınma tanım ve kapsamı ile Sağlık Ekonomisi tanım ve kapsamı ve gelişimi ele alınmıştır. Van ilinde yaşayan vatandaşlara uygulanan anket çalışması ile Sürdürülebilir Kalkınma Sağlık Ekonomisi İlişkisinin Van İlinde ki Analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda Sürdürülebilir Kalkınma ve Sağlık Ekonomisi arasında olumlu bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilir Kalkınma, Sağlık Ekonomisi, Van
Özet (Çeviri)
Sustainable development is to meet the needs of current generation without abolishing the ability of future generations' meeting their own needs. Basic elements of sustainable development include economical, socio-cultural and environmental elements. Reduction of famine, qualified education, gender equality, clean water and health conditions, decent work and economic development, innovation and substructure, alleviating the inequalities, responsible production and consumption, life in water and on land, peace and justice, reduction of poverty, accessible clean energy, sustainable city and life areas and healthy are some of basic objectives of sustainable development. Health is regarded as one of important indicators in achieving these objectives. Health is one of the basic needs of mankind. According to the definition made by WHO; health is defined as complete wellness of individuals in terms of physical, mental and social aspects. Naturally, this complete wellness is closely related to the economic development and the environment it affects. There are such variables as nutrition situation, death rate, hygiene conditions, drinking water, health care among health indicators which will be used assessing the objectives of sustainable development. In order to do more beneficial works on behalf of health, the evaluation of these variables is taken over by health economics as the sub-branch of economics. The analysis of relationship between sustainable development and health care economy in Van city has been revealed in the thesis in question. In addition to scope and definition of sustainable development in working, the scope and definition of health care economy have been dealt with. In application section, the analysis of relationship between sustainable development and health care economy in Van city has been presented through the survey study conducted with people living in Van. Connection levels of the Variable factors determined by survey study in Van has been presented at the end of analysis.