Seben (Bolu) yöresi armut genotiplerinin pomolojik ve morfolojik karekterizasyonu
Pomological and morphological characterization of pear genotypes in Seben (Bolu) region
  1. Tez No: 581964
  2. Yazar: SİNAN YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAD MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yıllarında Seben (Bolu) yöresinde (Dereboyu, Kızık ve Kozyaka) yetişen armut genotiplerinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Çalışmada genotiplere ait ilk çiçeklenme, tam çiçeklenme, hasat tarihi, yaprak eni ve boyu (mm), meyve ağırlığı (g), meyve eni ve meyve boyu (mm), meyve et sertliği (kg), meyve şekli, meyve kabuk rengi, çekirdek sayısı, suda çözünebilir kuru madde (%) (SÇKM), titre edilebilir asit içeriği (%), meyve et yapısı, aroma, sululuk ve tat gibi fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikler belirlenmiştir. Iki yıllık çalışma sonuncunda 13 genotip ümtvar olarak belirlenmiştir ve belirlenen armut genotiplerinde, ortalama meyve ağırlığı 10.33±0.81 - 208.33±11.22 g, meyve eni 25.57 ±0.56 - 69.38±1.52 mm, meyve boyu 21.19±0.53 - 83.14±1.46 mm, meyve sap kalınlığı 32.19±0.09 - 20±0.18- mm, meyve sap uzunluğu 13.38±0.82 - 46.66±4.24 mm, kabuk kalınlığı 0.33±0.03 0.81±0.07 mm, meyve eti sertliği 0.97±0.27 - 7.06±0.32 kg. suda çözünür kuru madde miktarı % 13.28±0.29 - 22.74±0.59, pH 3.97±0.01 - 4.65±0.05 ve titre edilebilir asit içeriği % 1.17±0.10 - 3.69±0.23- aralığında belirlenmiştir. Selekte edilen genotiplerde yaprak sap uzunluğu 13.62±0.09-22.06±0.06 mm, yaprak eni 15.16±0.04 -19.31±0.14 mm ve yaprak boyu 55.23±0.09 - 89.65±0.21 mm olarak belirlenmiştir. İncelenen genotiplerden Dereboyu'nda yetişten genotiplerin daha erkenci olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine phenological, morphological and pomological characteristics of pear genotypes grown in Seben (Bolu) region (Dereboyu, Kızık and Kozyaka) in 2017-2018. In the study were determined phenological, morphological and pomological characteristics such as the first flowering, full flowering, harvest date, leaf width and length (cm), fruit weight (g), fruit width and length (mm), fruit flesh hardness (kg), fruit shape, shell color, number of seeds, water soluble dry matter (%), titratable acid content (%), fruit flesh structure, aroma, juiciness and taste. İn study that at the end of the two-year, 13 genotypes were identified and at this pear genotypes in fruit weight 10.33 ± 0.81 - 208.33 ± 11.22 g, fruit width 25.57±0.56 - 69.38±1.52 mm, fruit length 21.19±0.53 - 83.14±1.46 mm, fruit stalk thickness 32.19±0.09 - 20±0.18-mm, fruit stem length 13.38±0.82 - 46.66±4.24 mm, shell thickness 0.33±0.03 - 0.81±0.07 mm, fruit flesh hardness 0.97±0.27 - 7.06±0.32 kg. The amount of water soluble dry matter was determined as 13.28±0.29 - 22.74±0.59%, Ph 3.97±0.01 - 4.65±0.05, and titratable acid content was between 1.17±0.10 - 3.69±0.23-. In selected genotypes, leaf stem length varied from 13.62 ± 0.09 to 22.06 ± 0.06, leaf width varied from 15.16 ±0.04 to19.31 ± 0.14 mm and leaf length varied from 55.23 ± 0.09 to 89.65 ± 0.21 mm. Among the genotypes was examined, genotypes were found to be earlier grown in the dereboyu.