Genelleştirilmiş lineer modelyaklaşımı ile insani gelişmişlik endeksinin incelenmesi
Generalized linear model approach for investigating human development index
- Tez No: 582022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN İYİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN MÜNİRE KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsani gelişme endeksi (İGE) sadece ekonomik kalkınmayı değil aynı zamanda sağlıklı yaşam süresini, eğitim seviyesini, bir ülkenin kalkınma seviyesini sunmak için iyi bir yaşam standardına sahip olmayı da ele alır. 1990 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İnsani Gelişme Raporu'nu (HDR) ve İnsani Gelişme Endeksinin tanıtımını yayınladı. Bu rapor,“insani gelişme”kavramını daha fazla insan refahına doğru ilerleme olarak sundu ve çok çeşitli refah göstergeleri için ülke düzeyinde veriler sağladı. Bu çalışmada, ülkelerin İnsani Gelişme Endeksi'ni etkilediği düşünülen modele bağımsız değişkenler eklenerek elde edilen Genelleştirilmiş Lineer Model (GLM), parametre kestiriminin doğruluğu, güven aralıkları ve multinom yanıt değişkeni için üretilen hipotez testleri bulunmaktadır.. Genelleştirilmiş lineer modelde multinom dağılım için çeşitli link fonksiyonları kullanılabilir. Bağlantı fonksiyonları kümülatif lojit, kümülatif tamamlayıcı log-log, kümülatif cauchit, kümülatif negatif log-log, kümülatif probit'tir. Modele dahil olan bağımsız değişkenler; yaşam beklentisi endeksi, eğitim endeksi, yaşlılık bağımlılığı oranı, orman alanı, gelen turistler ve kişi başına düşen karbondioksit emisyonlarıdır. Model için anlamlı olan bağımsız değişkenler yorumlanır.
Özet (Çeviri)
Human development index (HDI) handle not only economic development but also healthy life time, level of education, having a good living standart of people to present the development level of a country. In 1990, the United Nations Development Program (UNDP) published the Human Development Report (HDR) and the introduction of the Human Development Index. This report presented the concept of“human development”as progress towards greater human well-being, and provided country-level data for a wide range of well-being indicators. In this study, a Generalized Linear Model (GLM) obtained by adding independent variables to model which are considered to affect the Human Development Index of countries. Accuracy of parameter estimation, confidence intervals and hypothesis tests produced for the multinomial response variable. Various link functions can be used for multinomial distribution in generalized linear model. Link functions are cumulative logit, cumulative complementary log-log, cumulative Cauchit, cumulative negative log-log, cumulative probit. Independent variables which including model are life expectancy index, education index, old age dependancy ratio, forest area, inbound tourists and carbon dioxide emissions per capita. Independent variables having significance for model are interpreted.