A study on the skill premium and informality
Vasıf primi ve kayıtdışı ekonomi üzerine bir çalışma
- Tez No: 582068
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Vasıflı işgücü ücretinin vasıfsız işgücü ücretine oranı olarak tanımlanmış olan vasıf priminin, vasıfsız işgücünün vasıflı işgücüne oranı ve sermaye ekipmanının vasıflı işgücüne oranı kullanılarak açıklanabileceği çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada vasıf priminin kayıtdışı ekonomi ile ilişkisi gözlemlenmiş ve yapılan regresyon sonuçlarına göre iki değişken arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur Ayrıca, söz konusu iki değişken arasındaki ilişkinin gözlemlenebilmesi için dinamik stokastik genel denge modeli oluşturulmuştur. Model sonuçlarına göre, daha düşük kayıtdışı ekonomi seviyesinde daha yüksek vasıf primi oluşmaktadır. Bu sonuç regresyon sonuçlarıyla çelişiyor gibi görünse de, bu durumun düşük seviyede kayıtdışı ekonominin varlığında daha fazla çıktı oluşmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada ayrıca, kayıtdışı ekonomi büyüklüğünün vasıf priminin şoklardan etkilenmesine etkisi incelenmiş ve daha yüksek seviyede kayıtdışı ekonominin varlığının vasıf priminin nötral üretkenlik şoklarından daha fazla etkilenmesine sebep olduğu gözlemlenmiştir. Diğer taraftan, daha düşük seviyede bir kayıtdışı ekonominin ise vasıf priminin yatırım odaklı üretkenlik şoklarından daha fazla etkilenmesine sebep olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Skill premium as defined by the ratio of the skilled labor wage to the unskilled labor wage is said to be explained by the relative labor ratio and the equipment-skill ratio. In this paper, the relation between the skill premium and the size of the informal sector is observed and a positive relation has been found, based on the regression results. A dynamic stochastic general equilibrium model is also set up in order to observe the relation between these variables. According to the model results, a higher skill premium occurs when the size of the informal sector is lower. Although it seems contradictory to the regression results, it is believed to be associated with the higher level of output produced in the low informal sector case. The effect of the informal sector size on the way skill premium is affected by productivity shocks is observed and it has been found that a greater size of informal sector causes skill premium to be affected more from the neutral productivity shocks. On the other hand, a lower level of informal sector causes skill premium to be affected more from the investment-specific productivity shocks.