Yerel yönetimlerde toplumcu uygulamalar, Türkiye'de imkân ve sınırlar: Ovacık Belediyesi deneyimi 2014-2019
Collectivist practices carried out by local governments, opportinities and limits in Turkey: Ovacik municipal experience 2014-2019
- Tez No: 582140
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ESRA DANACIOĞLU TAMUR, PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kentsel politikalar, kapitalist birikimin, devletin geçirdiği evrimin, sınıfsal ve toplumsal mücadelelerin ritmini yansıtırlar. Kent mekanındaki mahalli müşterek hizmetlerin sağlayıcısı olmalarının yanı sıra mekanda yaşayanların politik tercih ve eğilimlerini temsil etme sorumluluğuna da sahip olan yerel yönetimlerin, ekonomik, siyasal ve toplumsal değişim örüntüleri içinde ele alınması gerekir. Bu değişim örüntülerinin yarattığı zeminde gelişen sınıfsal ve toplumsal mücadelelerin etkisiyle, yerel yönetimlerde benimsenen toplumcu anlayışın düşünsel gelişiminin ve ortaya koyduğu somut uygulamaların incelendiği bu çalışmada, yerelin yönetilmesinde politik nitelikli hareketlerin etkisi üzerinde durulmuştur. Türkiye siyasal hayatında yerel yönetimlerin gelişimi ve toplumcu uygulamaların hayata geçirildiği yerel yönetim deneyimleri, dönemin ekonomik, siyasal ve toplumsal yapısı içinde anlatılmış; hâkim yerel yönetim anlayışına alternatif, güncel bir örnek olarak Ovacık Belediyesi Deneyimi (2014-2019) incelenmiştir. Türkiye'nin yerel yönetim tarihinde oldukça sınırlı kalan toplumcu uygulamaların hayata geçirildiği güncel bir deneyim olması açısından önem arz eden Ovacık Belediyesi (2014-2019) deneyiminin bu özgünlüğü, incelemeye konu olmasında belirleyici bir unsur olmuştur. Çalışma kapsamında iki saha ziyaretinin gerçekleştirildiği Ovacık'ta, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu (2014-2019) ile beraber belediye meclis üyeleri ve kurum temsilcilerinden oluşan 38 kişiyle yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Ovacık Belediyesi'nin tarımsal üretimi desteklemeye yönelik kooperatif çalışmaları, görüşmecilerden en çok destek gören uygulama olarak öne çıkmıştır. Belediyenin, geleneksel hizmetlerinin ötesinde toplumcu pratikler üretebilmesinin önündeki en büyük engelin, belediye bütçesinin yetersizliği olduğunu vurgulayan görüşmecilerin değerlendirmeleri, çalışmada konu edilen belediyenin bütçe analizleri ile de tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Urban policies reflect the rhythm of capitalist accumulation, the evolution of the state, struggles of class and society. In addition to being the provider of local common services in the urban space, local governments, which have the responsibility to represent the political preferences and tendencies of the inhabitants, need to be discussed with in the patterns of economic, political and social change. In this study, which examines the intellectual development and social practices of the collectivist approach adopted in local administrations, with the effect of the struggles of class and society rise on the ground created by these patterns of change, the effect of political movements in the administration of the local is emphasized. Development of local governments and municipal experiences carried out collectivist practices in Turkey's political life are described in relation with economic, political and social structures. Ovacik Municipality (2014-2019) is examined as a current exemple of alternative municipal experience. Ovacık Municipality is one of the rare municipalities in Turkey's local government history that carried out collectivist practices and its rareness is the determining factor in being subject to the examination. Two field visits are made to Ovacık in the scope of the thesis and semi-structured interviews are conducted with 38 people, including Mayor Fatih Mehmet Maçoğlu (2014-2019), municipal councilors and representatives of the institutions. The efforts of Ovacık Municipality on establishing a cooperative towards supporting agricultural production is the mostly appreciated practice of Ovacık Municipality by the interviwees. The evaluations of the interviewees, who emphasized that the municipality's biggest obstacle to the carry out collectivist practices beyond traditional municipal services is the insufficiency of the municipal budget, is also consistent with the municipal budget analyzes discussed in the study.