Broyler üretiminde erkek dişi ayrı ve karışık barındırmanın verim indeksine ve karkas özelliklerine etkisi
The Effect of sex separated rearing on production index and carcass characteristics in broiler production
  1. Tez No: 58237
  2. Yazar: SİMTEN ERSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BROYLER ÜRETİMİNDE ERKEK DİŞİ AYRTVE KARIŞIK BARINDIRMANIN VERİM İNDEKSİNE VE KARKAS ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Simten ERSUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimlen Enstitüsü Zootekni Anabilim Daîı Danışman : Prof Dr. Mesut TÜRKO?LU 1997, Sayfa : 28 Jüri : Prof.Dr.Mesut TÜRKO?LU Prof. Dr. Metin YELDAN Prof. Dr. Salim MUTAF Hayvansal kökenli protein tüketiminin yetersiz düzeyde bulunduğu ülkemizde, tavuğun üretim gücü ve tavuktan sağlanan ürünler, bu eksikliği gidermede diğer türlere güre daha büyük önem taşımaktadır. Bn çalışmada, tavuk eti üretiminin daha etkin yapılabilmesi ve yemin daha rasyonel kullanılabilmesi amacıyla erkek ve dişilerin ayrı yetiştirilmelerinin canlı ağırlık, yemden yararlanma, ölüm oranı, karkas kompozisyonu ve verim indeksi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada Türkiye'de yaygın olarak kullanılan Avian ve Ross PM3 ırkından toplam 3600 broyier kullanılmış, 4 tekerrürlü olarak yürütülen çalışmada, her genotipten erkek, dişi ve erkek-dişi karışık olmak üzere üçer grup oluşturulmuştur. Araştırmada. 42. gün ağırlıkları Avian ırkının ayrı yetiştirilen erkeklerinde 1977. 7g, dişilerinde 1784. 3g, karışık yetiştirilen erkeklerinde 1951. 2g, dişilerinde ise 1671. 3g ; Ross ırkının ayrı yetiştirilen erkeklerinde 1921.0g, dişilerinde 1772. 7g, karışık yetiştirilen erkeklerinde 2015. 6g, dişilerinde ise 1718. lg olarak tespit edilmiştir, ölüm oranları Avianlarda erkek-dişi ayrı yetiştirildiğinde ortalama %4.92, karışık yetiştirildiğinde ortalama %4.67, Rosslarda ise erkek-dişi ayrı yetiştirildiğinde ortalama %2.42, karışık yetiştirildiğinde ortalama %2.83 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF SEX SEPARATED REARING ON PRODUCTION INDEX AND CARCASS CHARECTERISTICS IN BROILER PRODUCTION Simten ERSUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Jnrj : Prof. Dr. Mesut TURKOGLU Prof Dr. Metin YELDAN Prof. Dr. Salim MUTAF Poultry production and its production power is more important than the other animals, in order to animal products consumption is not enough. In this production activities, in order to increase yields. In this research, the effect of sex separated rearing on production index and carcass characteristics in broiler production is studied for making the poultry meat production more affective and rasyonalize the using of feed. Total 3600 of two commercial chick strain (Avian, Ross PM3) were used for making three groups; male, female and mixed. In 42th day, separated males of Avians had 1977. 7g, females had 1784. 3g, mixed reared males had 1951. 2g, females had 1671. 3g live weights. Separated males of Ross had 1921. Og, females had 1772. 7g, mixed reared males had 2015. 6g, females had 1718. lg live weights. The average of mortality was 4.92% in separated Avians, 4.67% in mixed Avians, 2.42% in separated Rosses and 2.83% in mixed Rosses.