Oğuz Atay ve Franz Kafka'nın kurguya dönüşen bilinçaltı süreçleri (Tutunamayanlar ve Dönüşüm anlatıları üzerinden)
Oğuz Atay and Franz Kafka's subconscious processes turning to fiction (Through Disconnected and Metamorphosis)
- Tez No: 582992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZ GAHRAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Oğuz Atay (1934-1977) ve Franz Kafka (1883-1924), dünya yazınının en önemli isimleri arasındadır. Yazarların özellikle bir eserleri, diğerlerinin önüne geçer. Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanı ve Franz Kafka'nın Dönüşüm anlatısı, genel anlamda, diğer anlatılarının önüne geçen eserler olmuştur. Ne var ki ister daha önde ister daha arka planda olsun tüm eserler, insanı anlamak ve anlamlandırmak amacıyla kaleme alınmıştır. İnsanı anlamak, insanın yani kendisinin başat problemi olmuştur. Bu noktada, insanı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan edebiyata, pek çok bilim dalı da yardımcı olmuştur. Psikoloji biliminin çalışmalarının alt başlıklarından biri olan“psikanaliz”, insanların bilinçaltlarıyla hareketlerini, rüyalarını ve hayallerini incelemiş ve insan denen bulmacayı çözmeye çalışarak bir sonuca varmayı amaçlamıştır. Oğuz Atay, günlüklerinden anladığımız kadarıyla, hayatla bir derdi olan fakat çözemediklerinden mutsuzluk duyan bir yazardır. Franz Kafka ise başından beri“baba gölgesi”nde kalan, oradan çıkabilmek için çırpınan ve serzenişlerini yazan, anlatan bir kalemdir. İşte onların hayatlarıyla olan dertleri, kurguladıkları karakterlerine ve eserlerinin satır aralarına sızmıştır. Amaçları ortak olan yani insanı anlamak olan bu iki bilim dalı (edebiyat ve psikoloji), satır aralarına gizlenen hezeyanları çıkarmak için el ele vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Oğuz Atay and Franz Kafka are two significant authors in literary world. A specific work of a writer sometimes shines among other works of the writer. Oğuz Atay's The Disconnected and Franz Kafka's The Metamorphosis come forward by the means of narrative among their all works. However, all the works of these two major writers are written up to figure out and give meaning of the existence of the human being no matter whether they have came forward or not. Fundamentally, to comprehend the human being, it has always been the principal problem. In this point, most of the scientific disciplines have been assisting to literature to comprehend and interpret the human being. Psychoanalysis, which is one of the sub-topics of the pschology discipline, examines the behaviours, dreams and fantasies of human being as well as considering his subconscious, by trying to solve the puzzle called as“human being”. As far as we can figure out from his diaries, Oğuz Atay is a writer that had always a struggle and problems with life itself; but also in the meantime, he has been constantly in low spirits, as he is unable to solve the paradox of life. On the other hand, since the beginning, Franz Kafka has always been the pen that draws out the struggle and the reproach of the human being, who has been in the“shadow of the father figure”and trying to get away from that agony. Their struggle and problematic relationship with life get between their lines perfectly by being reflected with their fictional characters and narratives. Literature and pschology, two major scientific disciplines, which intends to comprehend the human being walk hand in hand to reveal the delirium hidden between the lines of the narratives.