Bazı alifatik aminlerin su-etanol karışımlarında protonasyon dengelerinin incelenmesi
Studies on protonation equlibria of some aliphatic amines in water-ethanol mixtures
- Tez No: 58301
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada amonyak ve alifatik alkil aminlerin protonasyon sabitleri (p) %10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 (h/h) etanoi-su karışımında 25 °C'da ve 0,1 M NaCI04'lı ortamda potansiyometrik metotla tayin edilmiştir. Tayinlerde, hidrojen iyonu konsantrasyonunu ölçecek şekilde kalibre edilmiş kombine pH elektrod sistemi kullanılmış ve p değerleri PKAS bilgisayar programı kullanılarak hesaplanmıştır. Aminlerin logp değerlerinin etanol içeriğinin artmasıyla lineer olarak azaldığı ancak, %10, %70, ve %80 etanol ortamlarında tayin edilen sonuçların bu lineer gidişe uymadığı gözlenmiştir. Ayrıca aminlerin bazlığı üzerine alkil gruplarının etkisi incelenmiş ve baziktik sırasının genellikle, NH3
Özet (Çeviri)
Protonation constants (p) of ammonia and aliphatic alkyl amines were potentiometrically determined in ethanol-water mixtures of 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70 and 80 % ethanol (v/v) using a combined pH electrode system calibrated in concentration units of hydrogen ion at 25 °C with an ionic strength of 0,1 M Na0IO4. Data were calculated by using PKAS computer programme. Logp values of amines were decreased linearly by increasing of ethanol contents but the values determined in 10%, 70% and 80% ethanol did not follow this linear trend. Furthermore, the effect of alkyl groups on the basicity of amines was discussed and generally the basicity orders were found to be NH3