Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda çalışan mesleki personellerin tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of burnout levels of Erzurum Family, Labor and Social Services provincial directorate and professional personnel employed in affiliated institutions
  1. Tez No: 583100
  2. Yazar: BAŞAR KEMAL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tükenmişlik kavramı 2000'li yıllardan itibaren özellikle sosyal bilimler başta olmak üzere birçok alanda çalışılan bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada da tükenmişlik konusu Erzurum ilinde sosyal hizmet çalışanları arasından mesleki personeller üzerinde ele alınarak farklı değişkenlere göre incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünü tükenmişlik kavramına ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlere ilişkin kavramsal çerçeve ile açıklayıcı bilgiler; ikinci bölümünü araştırmanın metodolojisi ve son olarak üçüncü bölümünü araştırmadan elde edilen verilerin uygulama kısmı oluşturmaktadır. Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda çalışan mesleki personellerin tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi ve belirlenmesi aşamasında 'Sosyo-Demografik Veri Formu' ve 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda çalışan mesleki personellerin farklı düzeylerde tükenmişlik yaşadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of burnout has been a subject that has been studied in many fields especially in social sciences since 2000s. In this study, the issue of burnout was examined in terms of different variables by considering the social workers in the province of Erzurum. The first part of the three-part study includes the concept of the concept of burnout and the conceptual framework for Family, Labor and Social Services; The second part of the research methodology and finally the third part of the data obtained from the research is part of the application. The“Socio-Demographic Data Form”and“Maslach Exhaustion Scale”were used during the examination and determination of the exhaustion levels of the vocational personnel working in Erzurum Family, Labor and Social Services provincial directorate and affiliated organizations. 'Socio-Demographic Data Form' and 'Maslach Burnout Inventory' were used to determine and determine the burnout levels of professional staff working in Erzurum Family, Labor and Social Services Provincial Directorate and affiliated organizations. As a result of the data obtained, it was understood that the occupational personnel working in Erzurum Family, Labor and Social Services Provincial Directorate and affiliated organizations experienced different levels of burnout.