L'analyse de la traduction des elements culturels dans le roman 'le Rocher de Tanios' d'Amin Maalouf d'apres la theorie interpretative
Amin Maalouf'un Tanios Kayası adlı romanında kültürel öğelerin çevirisinin yorumlayıcı anlam kuramına göre incelenmesi
- Tez No: 349056
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR AĞILDERE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2013
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızın konusu, Amin Maalouf'un Tanios Kayası adlı romanında kültürel öğelerin Türkçeye Işık Ergüden tarafından çevirisinin Yorumlayıcı Anlam Kuramına göre incelenmesidir. Yorumlayıcı Anlam Kuramı, çeviride, özgün metnin anlamının varış diline aktarımını, sadece dilsel düzeyde değil aynı zamanda anlambilimsel ve deyişbilimsel açıdan da sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmamda yeralan Fransızcadan Türkçeye çeviri örnekleri, eserde yeralan kültürel öğeler ile kısıtlanmıştır ve eşdeğerlilik olgusu üzerine kurulu bu kurama göre incelenmiştir. Söz konusu kurama göre, çeviride kültürel öğelerin incelenmesinde anlamın aktarımı temel alınmış ve örnekler üzerinden çözümlemeler ve yorumlar yapılmıştır. Sonuç olarak, çevirmen Işık Ergüden'in özgün metinden varış diline kültür öğelerini eşdeğerleriyle aktardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the cultural elements in the Turkish translation, by Işık Ergüden, of the novel titled The Rock of Tanios by Amin Maalouf were analyzed according to interpretative theory. The interpretative theory of translation aims to translate the original text into the target language not only at the linguistic level but also semantic and idiomatic levels. This study is limited to the cultural elements found in examples translated from French into Turkish and the cultural elements were analyzed according to this theory based on equivalence phenomenon. The study is grounded on the transfer of meaning in the analyses of the cultural elements and the examples were analyzed and interpreted according to the theory at hand. In sum, it has been seen that Işık Ergüden transferred the cultural elements from the original text into the target language with their equivalents.