Türkiye'de tıpta biyofizik eğitiminin ortak ve farklı yönleri ile ölçme ve değerlendirmede kullanılan yöntemlerin analizi
Analysis of common and different properties of biophysical education in medicine and measurement and evaluation techniques in Turkey
  1. Tez No: 583271
  2. Yazar: MİRAÇ KAMIŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Tıp Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitiminde verilen biyofizik eğitiminin ortak ve farklı yönlerini inceleyerek ölçme ve değerlendirmede kullanılan yöntemleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Biyofizik eğitiminin önemi, geleceğin doktorlarının tıp problemlerindeki fiziksel prensipleri anlayarak bu problemlere yenilikçi çözümler bulurken daha sorgulayıcı bir hekim olmalarını destekleyen bir müfredata sahip olması ile açıklanabilir. Biyofizik eğitimi, Türkiye'deki tıp fakültelerinin temel tıp bilimleri eğitim-öğretim programları içerisinde teorik ve uygulama ders saatleri göz önüne alındığında önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Biyofizik dersi ile tıp öğrencilerine kazandırılması hedeflenen davranışların edinilme derecesi, öğrencilerin daha sonraki yıllarda alacakları dersler ve yapacakları çalışmalara sağlayacağı katkı açısından oldukça büyük öneme sahip olduğu görülmektedir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'deki Tıp Fakültelerinde (100'den fazla devlet Üniversitesi) biyofizik eğitimi veren üniversiteler olarak seçilmiştir. Araştırmaya biyofizik eğitimi veren 30 üniversite katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Türkiye'de Tıpta Biyofizik Eğitiminin Ortak ve Farklı Yönleri ile Ölçme ve Değerlendirmede Kullanılan Yöntemlerin Analizi”isimli anket kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik dağılım, aralık, minimum-maksimum değerler) ve içerik grup analizi ile tek faktörlü ki-kare analizi testleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, Türkiye'de biyofizik eğitimi veren Tıp Fakültelerinde ortak müfredatın sağlanması çalışmalarının yapılması ve tıp doktorlarının insan yaşamına yön verirken gereken temel biyofizik eğitimini almaları için müfredatta ortak uygulamalara yer verilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the methods which are used in measurement and evaluation as investigating the common and diffrent points of the biophysics education for graduate, master and doctorate education in the field of Medicine. The importance of biophysics education can be explained by the fact that future physicians have a curriculum that supports them to be more sceptical physicians while they are understanding the physical principles of medical problems and finding innovative solutions to these problems. Biophysics education have an important place when considering the theoretical and practical course hours in basic medical sciences programs of medical faculties in Turkey. The acquisition degree of the behaviors which are aimed to be gained to the medical students by the Biophysics course has great importance in terms of the contribution of the students to the courses they will take and their studies in the following years. The sample of study consisted of over 100 university, biophysics that education in Turkey. The survey, 30 universities participated providing biophysics training. Information Form gathered an information about“Analysis of common and different properties of biophysical education in medicine and measurement and evaluation techniques in Turkey”test prepared by the researcher. Data were analyzed using descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, and range), content group analysis and Chi-square analysis tests. As a result of this study, it is advisable; in biophysics from the faculties of Medicine in Turkey the provision of joint curricula and common practice in the curriculum for medical doctors to take the basic biophysics training needed to guide human life.