Okul öncesi dönemde çocuğu olan ebeveynler için değerler eğitimi yaklaşımlarını değerlendirme ölçeği'nin geliştirilmesi ve ebeveynlerin değerler eğitimi yaklaşımlarının belirlenmesi
Development of the values education scale for parents with preschool children and determination of the values education aproaches of parents
  1. Tez No: 583582
  2. Yazar: MEHRİBAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönemde çocuğu olan Ebeveynler İçin Değerler Eğitimi Yaklaşımlarını Değerlendirme Ölçeği'nin geliştirilmesi ve ebeveynlerin değerler eğitimi yaklaşımlarının bazı değişkenlere göre belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören merkez ilçelerindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi anaokullarına devam eden 48-72 aylık çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Tarama modelinde gerçekleştirilen çalışmada ebeveynlere ilişkin genel bilgileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile“Ebeveynler İçin Değerler Eğitimi Yaklaşımlarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada veriler iki aşamada analiz edilmiştir. İlk aşamada“Ebeveynler İçin Değerler Eğitimi Yaklaşımlarını Değerlendirme Ölçeği”nin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Sonuçlar ölçeğin iki faktörlü bir yapıya sahip olduğunu ve iç turtarlılığının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında bazı değişkenlere göre ebeveynlerin değerler eğitimi yaklaşımları incelenmiştir. Bulgular, değerler eğitimi yaklaşımları açısından ebeveynlerin yüksek düzeyde olduğunu, değerler eğitimi yaklaşımlarının, anne veya baba olma durumuna, yaşına ve öğrenim durumuna göre anlamlı fark göstermediğini; çocuk sayısına, mesleklerine ve aile gelir durumuna göre ise anlamlı fark gösterdiğini ortaya koymuştur. Ebeveynlerin değerler eğitiminde sırasıyla sevgi, dürüstlük, saygı ve sorumluluk değerlerine daha fazla öncelik verdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to develop“Values Education Scale for Parents with Preschool Children”and compare the value education approaches of the parents according to some variables. The population of the research consisted of the parents of 48-72 month children attending public kindergardens in the central districts of Çankaya, Yenimahalle and Keçiören in Ankara during 2017-2018 academic year. Destcriptive study method was chosen to explore the aim. Data was collected with Personel Information Form and Values Education Scale for Parents with Preschool Children which was developed by the researcher. Data analysed in two steps. In the first step validity and reliability study of the Values Education Scale for Parents with Preschool Children was verified. Results showed good internal consistency of the scale. Confirmatory factor analysis found support for two-factor models of the scale. In the second step parental approaches on the value education was determined and compared acording to some vairables. The results have shown that parents have high level in terms of the approaches of values education and their value education approaches have not changed significantly according to their maternal or paternal situation, age, graduation level and family structure. But their value education aproahes have changed significantly according to the number of their children, job and income. Moreover, it was determined that the families gave more priority to the values of love, honesty, respect and responsibility recpectively in values education.