Suriyeli göçünün bir sınır kentine etkisi: İslâhiye örneği
The impact of Syrian migration on a border town: Example of iIslâhiye
  1. Tez No: 583600
  2. Yazar: ZEKERİYE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEVAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
17 Aralık 2010 tarihinde Tunus'ta Muhammet Bouazizi'nin, Sidi Buzid şehrinin valilik binası önünüde kendisini yakmasıyla başlayan ve kısa sürede tüm Orta Doğuyu yayılan ve adına Arap Baharı verilen bu olay kısa süre içerisinde etkisini gösterdi. 21. Yüzyılın en büyük olayı olarak gösterilen bu olay kimi ülkelerde yönetimlerin değişmesine, kimi ülkelerde ise hala devam etmekte olan iç savaşın başlamasına neden oldu. Şüphesiz bu olaydan en çok etkilenen ülkelerden biri de Suriye oldu. 2011 yılında Suriye'ye sıçrayan olaylar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan bir iç savaşa dönüştü. Savaş yüzünden de birçok Suriyeli de ülkesini terk ederek göç etmek zorunda kaldı. Şüphesiz bu göçten en çok etkilenen Türkiye oldu. Ülkemize gelen 3 milyon 606 bin 732 kişi öncelikle sınır kentlerine ardında ülkenin birçok şehrine yerleşmeye başladı. Bu sınır kentlerinden biri de Gaziantep ilinin İslahiye ilçesi olmuştur. Bu çalışmada göç ve Arap Baharı hakkında bilgi verildikten sonra Suriyeli sığınmacıların İslâhiye'ye olan etkilerinin nasıl ve ne kadar olduğu verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This event, which started with the burning of Muhammet Bouazizi in front of the governor building of Sidi Buzid in Tunisia on December 17, 2010, spreading the entire Middle East in a short time and the Arab Spring was given its effect in a short time. This event, which was shown as the biggest event of the 21 st century, caused the change of administrations in some countries and the civil war that was still going on in some countries. Undoubtedly, one of the most affected countries was Syria. The events that jumped to Syria in 2011 turned into a civil war that killed many people. Because of the war, many Syrians had to leave their country and emigrate. Surely this migration was most affected by Turkey. 3 million 606 thousand 732 people who came to our country first began to settle in many parts of the country behind the border cities. One of these border cities was the İslâhiye district of Gaziantep. In this study, after giving information about migration and the Arab Spring, the effects of Syrian refugees on Islahiye were tried to be given.