The adoption of near-field communication technology for mobile payments: An empirical investigation of major determinants
Mobil ödemelerde yakın alan iletişim teknolojisinin kabulü: Başlıca belirleyicilerin ampirik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 584184
  2. Yazar: ONUR BURAK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojideki sürekli gelişmeler, ödeme endüstrisindeki gelişmeleri hızlandırmakta ve bu da insanların ödeme şeklini doğrudan etkilemektedir. Yakın alan iletişimi (NFC) protokolü tabanlı ödeme yöntemi, kullanıcılar arasında en son trend ödeme yöntemidir. Kullanıcıların cep telefonlarını kullanarak hızlı ve güvenli ödeme yapmalarını sağlar. Bu çalışma, NFC mobil ödeme yöntemini benimseme faktörlerini, sosyal etkileri, kişisel özellikleri, kültürel özellikleri, davranışsal inançları ve demografik ve önceki deneyimler gibi etkileri göz önüne alarak bulmaya çalışmaktadır. Bulgularımız, Bilişim Teknolojilerinde algılanan yenilikçiliğin, algılanan riskin, göreceli avantajın ve sosyal etkinin, NFC'nin kabulü için istatistiksel olarak önemli belirleyiciler olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, zaman baskısı beklentilerin aksine önemsiz bir etken olarak bulunmuştur. Kanıtlanmış bir başka ilişki de, mobil ödeme servislerinin kullanımı ve NFC kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğudur. NFC'nin kabulü, mobil ödeme servisinin kullanım deneyimi ile arttığı anketlerin analizi ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Continuous developments in technology expedites the improvements in payment industry, which directly affects the way people pay. Near-field communication (NFC) protocol-based payment method is the latest trending payment method amongst users. It enables users to make fast and secure payments by simply bringing their mobile phone closer to the POS devices. However, the adoption rate of proximity based mobile payment has been low. Accordingly, the present study attempts to find the adoption factors of NFC mobile payment by considering social influences, personal traits, cultural traits, behavioral beliefs and moderating effects such as demographic and previous experience. Our findings show that perceived innovativeness in IT, perceived risk, relative advantage and social influence are statistically significant determinants for NFC adoption. However, time pressure is found as an insignificant determinant as opposed to the expectations. Another proved relationship is that there is a statistically significant relation between the use of mobile payment services and NFC. NFC adoption is higher among consumers with higher mobile payment experience.