İnsan kaynakları uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi ve kuşaklara göre incelenmesi
The effect of human resources management practices on organizational commitment and research on generations
  1. Tez No: 584432
  2. Yazar: MERVE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sürekli değişen ekonomik ve ticari koşullar, küreselleşme ve gelişen teknoloji gibi faktörler işletmeler için büyük bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Bu koşullarda işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için sahip oldukları en değerli kaynakları çalışanlarıdır. Bu değerli kaynaktan en uzun süreli ve en verimli şekilde faydalanabilmek işletmeleri rakipleri karşısında daha da güçlü kılmaktadır. İşletmelerin çalışanlarının örgütsel bağlılıklarını hangi uygulamalar aracılığıyla sağlamaları ve artırmaları gerektiği sorusu önem kazanmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın temel amacı insan kaynakları uygulamaları ve örgütsel bağlılık arasında ilişki var mıdır? şeklindeki sorunsalı incelemektir. Bununla birlikte küreselleşme, toplumları etkileyen siyasi ve politik olaylar ve her geçen gün daha da gelişen teknoloji gibi faktörler sadece ticari düzeni değil, toplumsal yapıyı da etkilemektedir. Farklı dönemlerde doğmuş, yaşamış bireylerin değer, algı ve beklentileri de farklı gelişmiş, kuşaklar arasındaki farklılıklar belirgin hale gelmiştir. Bu nedenle işletmeler için farklı kuşaklarda bulunan çalışanların örgütsel bağlılıklarını nasıl yönetebilecekleri de önem kazanmaktadır. Bu kapsamda çalışmada ayrıca farklı kuşaklara göre insan kaynakları uygulamaları ve örgütsel bağlılıkları farklılık göstermekte midir? şeklindeki sorunsalın yanıtının bulunması da araştırmanın bir diğer temel problemi olarak düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Factors such as continuously changing economic and commercial conditions, globalization and developing technology, create a great competitive environment for companies. Under these circumstances, the most valuable resource of the companies, in order to sustain their existence are employees. The longest and most efficient way to benefit from this valuable resource makes companies more powerful than their competitors. The question that which practices should provide and increase the organizational commitment of the employees is gaining importance. In this context, the main purpose of the study is to find the answer of the research question as, is there a relationship between human resources practices and organizational commitment? However, factors such as globalization, political issues that affect the societies and the ever-evolving technology influence not only the commercial order but also the social structure. The values, perceptions and expectations of individuals who were born and lived in different periods also developed differently and the differences between generations became evident. For this reason, it is also important for companies that how organizational commitment of their employees' in different generations should be managed. In this context, it is considered as another fundamental problem of the study is to find the answer of the research question as, do human resources practices and organizational commitment differ according to different generations?