Kamu mali yönetiminde iç kontrol sistemi ve iç denetim faaliyeti
Internal control system in public financial management and internal audit activity
- Tez No: 585090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İç kontrol sistemi üzerine yapılan akademik çalışmalarda da görüleceği üzere iç denetim, iç kontrol sisteminin bir parçasıdır ve iç kontrolü oluşturan önemli bir unsurdur. İç kontrol sistemine dair değerlendirmeler yapan iç denetim, bir taraftan iç kontrol sisteminin riskleri kabul edilebilir bir seviyede tutabilme yeterliliğine yönelik makul bir güvence verirken; diğer taraftan da iç kontrol sisteminin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik danışmanlık faaliyeti yürüterek yönetime yardımcı olur. Bu nedenle, Türkiye'de kamu mali yönetiminde iç kontrol sistemi ve iç denetim faaliyetinin etkin bir şekilde uygulanabilmesi bakımından mevcut iç kontrol ve iç denetim yapıları, bu alanda yürütülen faaliyetler ve işleyiş ile iç kontrol sisteminin başarılı olmasında iç denetimin etkisinin ortaya koyulması önem arz etmektedir. Bu kapsamda, çalışmada genel olarak Türk kamu mali yönetimi ve kontrolü kapsamında iç kontrol sistemi ve iç denetim faaliyetleri ele alınmış, kamu kurumlarında görev yapmakta olan iç denetçilere uygulanan bir anket ile de iç kontol sistemi ve iç denetim arasındaki ilişki ortaya koyulmaya çalışılmış ve iç kontrol sisteminin başarısı üzerinde iç denetimin etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak, kurumlarda iç kontrol ve iç denetime yönelik farkındalıkların arttırılmasının, bu konuların yönetici ve çalışanlar tarafından önemsenmesinin ve benimsenmesinin, kamu kurumlarında iç denetim faaliyetlerinin bağımsız bir şekilde yapılmasının sağlanmasının ve İç Denetim Koordinasyon Kurulu'nun etkinliğini sağlayacak kurumsal yapılanmanın gerçekleştirilmesinin gerekli olduğu ve bu iyileştirmelerin kamu kurumlarında iç denetim yapılarını ve dolayısıyla da iç kontrol sistemlerini güçlendireceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As can be seen in the academic studies on the internal control system, internal audit is a part of the internal control system and it is an important element that creates internal control. The internal audit, which assesses the internal control system, on the one hand, while providing a reasonable assurance of the internal control system's ability to keep risks at an acceptable level; on the other hand, helps the management by conducting consulting activities for the development and improvement of the internal control system Therefore, in public financial management of Turkey, for the effective implementation of internal control and internal audit activities; existing internal control and internal audit structures, activities and operation carried out in this area and the impact of internal audit on the success of the internal control system should be revealed. In this context, internal control system and internal audit activities were handled in the scope of Turkish public financial management and control, an attempt was made to reveal the relationship between internal control and internal control and the effect of internal audit on the effectiveness of the internal control system was investigated. As a result, in public institutions, it was observed that it is necessary to raise awareness of internal control and internal audit, these issues are considered and adopted by managers and employees, to ensure that internal audit activities are carried out independently, to realization of the institutional structure that will ensure the effectiveness of the İnternal Audit Coordination Committee and these improvements will strengthen the internal audit structures and thus the internal control systems of public institutions.