Tasarı standardlarının oluşturulmasına yönelik olarak katı yakıt yakan kazanların incelenmesi
  1. Tez No: 45588
  2. Yazar: YALIM ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
TASARIM STANDARDLARININ OLUŞTURULMASINA YÖNELİK OLARAK KATI YAKIT YAKAN KAZANLARIN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Yalım ATALAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1995 öz Türkiyende, özellikle büyük şehirlerde hava kirliliği, insan ve çevre sağlığını tehtid edecek boyutlardadır. Şehirlerde yoğun hava kirliliğinin ana sebebi, konut sektöründe kullanılan küçük kapasiteli yakma sistemlerinde (kazan, soba) sistem yapışma uygun olmayan düşük kaliteli linyitlerin kullanılmasıdır. Yapılan çalışmada yaygın olarak kullanılan türde bir katı yakıtlı, sıcak su kazanının çeşitli kömür cinsleri ile çalışması durumu incelenmiştir. Buradan, yakma sistemi tasarımı ve yakıt özellikleri arasındaki ilişkiler, ısıl performans ve emisyon davranışı yönünden ortaya konmuştur. Kötü kalite linyitlerin verimli ve temiz yakılabilmesine yönelik olarak elde edilen deneysel sonuçlar, kazan imalatçılarının kullanabileceği hesap yöntemleri ile karşılaştırılmış ve bir kazan tasarım veri tabanının oluşturulmasında kullanılmıştır. Araştırma çalışmalarında kullanılan ölçme ve değerlendirme sistemleri NATO TU- AIRPOLLUT kod nolu proje bütçesinden sağlanmıştır. Bilim Kodu : 625.04.04 Anahtar Kelimeler : Kömürlü kazanlarda yanma, Isıl performans, emisyon, Tasarım parametreleri Sayfa Adedi : 155 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
VI INVESTIGATION OF COAL FIRED BOILERS FOR ESTABLISHMENT OF DESIGN STANDARDS (M.Sc. THESIS) Yalım ATALAY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 1995 ABSTRACT Air pollution has become one of the major problems which are harmfull to human and environmental health especially in large cities, in Turkey. The main reason of the air pollution in cities is using of low qualified lignite which is not suitable for the structure of the combustion system which have limited capacities as in the boilers and stoves. In this study, working of hot water boiler with various types of coal using in Turkey has been investigated. In this way, the relationships between the coal characteristics and the design of combustion systems have been determined from the point of view of the thermal performance and behaviour of emissions. The experimental results which are suitable for efficiently and clean combustion have been compared with calculation methods those which can be used by boiler producers and used for boiler design database formation. The measurement and evaluation systems used during the investigations are supplied by the budged of NATO-TU AIRPOLLUT coded project. Science Code : 625.04.04 Key Words : Combustion of a coal fired boilers, thermal performance, Emission, design parameters Page number : 155 Supervisor : Prof.Dr. Ali DURMAZ