KİT'lerin özelleştirilmesinden sonra işinden ayrılan çalışanların yeni istihdam alanlarındaki çalışma koşulları: Yatağan Termik Santrali örneği
Working conditions in new employment areas for the employees leaving their jobs after privatization of state-owned enterprises: The case of Yatağan Thermal Power Plant
  1. Tez No: 585223
  2. Yazar: CEREN GEDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİSEL EKİZ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Neoliberal politikaların 1980'lerden sonra yoğun olarak hissedildiği Türkiye'de, bu politikaların önünü açan birçok düzenleme sistematik olarak gerçekleşmiştir. Ekonomik ve sosyal hayatı çok yakından ilgilendiren bu uygulamaların başında özelleştirme uygulamaları gelmektedir. Bu kapsamda kurumlar ivedilikle çeşitli sebeplerle özelleştirilmiştir. Özelleştirilen kurumların çalışanlarına ne olacağı sorunu da uzun yıllar mevzuatta yer işgal etmiştir. Söz konusu çalışanlara ilişkin esaslar, 657 sayılı kanunun 4. maddesinin (C) fıkrasına göre geçici personel başlığı adı altında düzenlenmekteydi. Ardından, 24 Aralık 2017 tarihinde 30280 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 696 sayılı KHK ile 657 sayılı kanunun 4-C fıkrası kaldırılarak bu statüde istihdam edilenler, aynı kanunun 4-B fıkrası altında istihdam edilmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesinden sonra başka kamu kurumlarına nakil olan çalışanların yeni istihdam alanlarındaki çalışma koşullarını araştırmaktadır. Bu kapsamda 180 Yatağan Termik Santrali eski çalışanına anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışanlar ücret, çalışma saatleri, iş ve gelir güvencesi, unvan ve sosyal haklar gibi konularda olumsuz etkilenmiştir. Görüşmecilerin büyük bir çoğunluğu devlet güvencesinde çalışmayı istedikleri ve özel sektöre güven duymadıkları için özelleştirmenin ardından ilk 6 ay içerisinde 4-C'ye geçtiklerini belirtmişlerdir. Yine görüşmecilerin çoğu 4-C'den 4-B statüsüne geçirildiklerinde gelir kaybına uğradıklarını ve mesleki olarak vasıfsızlaştıklarını, bu nedenle mevcut personel statülerinden memnun olmadıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
After the 1980s, many regulations that pave the way for the neoliberal policies, took place systematically in Turkey. The most important of these policies, which are closely related to economic and social life, are privatization practices. In this context, institutions have been privatized for various reasons. The issue of what will happen to the employees of the privatized institutions has been occupied by the legislation for many years. The principles regarding these employees were arranged under the name of temporary personnel title according to the paragraph (C) of article 4 of Law no. 657. Then, with the Decree Law No. 696, which entered into force on 24 December 2017, the 4-C clause of Law no 657 has been abolished. And those employed in this status are employed under the 4-B clause of the same law. The aim of this study is to investigate the working conditions of employees, who are transferred to other public institutions, in the new employment areas after the privatization of Yatağan Thermic Power Plant. In this context, a questionnaire was applied to the 180 former employee of Yatağan Thermic Power Plant. According to the results, employees were negatively affected by wages, working hours, job and income security, title and social rights. The majority of the interviewees stated that they had been transferred to another public institution within the first 6 months of privatization because they wanted to work under the guarantee of the state and did not trust the private sector. Again, most of the interviewees stated that when they were transferred from 4-C to 4-B status, their income was reduced, they became professionally unskilled and therefore they were not satisfied with their current status.