Temel eğitimden ortaöğretime geçiş (TEOG) sisteminde uygulanan sınavların puanları ile diğer puanların karşılaştırılması
The comparison of scores in transition from basic education to secondary education (TEOG) and other scores
- Tez No: 585273
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sisteminde 8. sınıf öğrencilerinin merkezi sınava girdikleri 6 dersten (Türkçe, Matematik, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) aldıkları sınav puanları ile aynı derslerden aldıkları diğer puanlar arasında ilişki olup olmadığını, devlet okulları ve özel okulları da karşılaştırarak belirlemektir. Türkçe dersi için TEOG puanları ile diğer puanlar arasında devlet okullarında 0,425 ila 0,782 arasında korelasyonlar varken özel okullarda bu korelasyonlar 0,350 ila 0,744 arasında değişmektedir. Matematik dersi için aynı korelasyonlar devlet okullarında 0,376 ila 0,783 arasında değerler alırken özel okullarda aynı derse ait korelasyonlar -0,044 ila 0,723 arasındadır. T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi için TEOG puanları ile diğer ara sınav puanları arasında devlet okullarında 0,521 ila 0,760 arasında korelasyonlar varken aynı dersin özel okullardaki korelasyonları 0,378 ila 0,802 arasındadır. Fen ve Teknoloji dersinin TEOG puanları ile diğer ara sınav puanları arasında devlet okullarında 0,475 ila 0,753 arasında değişen korelasyonlar varken özel okullarda aynı dersin TEOG puanları ile diğer ara sınav puanları arasında 0,104 ila 0,779 arasında değişen korelasyonlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine in primary school (basic education) to secondary education transition (TEOG) system whether there is a relationship between grades from the central exams and grades from other scores from the same courses by year 8 students who have taken 6 courses (Turkish, Mathematics, Turkish Republic Revolution History and Kemalism, Science, Modern Languages, Religion Culture and Moral Knowledge) comparing also state and private schools. While in public schools, the correlations between TEOG scores and other scores in Turkish course vary between 0,425 and 0,782, in private schools these correlations range from 0,350 to 0,744. While the same correlations for the mathematics course were between 0.376 and 0.783 in public schools, the correlations for the same course were between -0.044 and 0.723 in private schools. While the correlations between TEOG scores and other scores for the Turkish Republic Revolution History and Kemalism course vary between 0.521 and 0.760 in public schools, the correlations of the same course in private schools range from 0.378 to 0.802. While the correlations between the TEOG scores of Science course and the other scores in the public schools range from 0.475 to 0.753, in private schools the correlations between the TEOG scores of the same course and the other scores range from 0,104 to 0,779.