Öğrenilebilir yaratıcı düşünce kavramına yönelik bir araştırma
A research on the concept of learnable creative thinking
  1. Tez No: 585274
  2. Yazar: ZAFER IŞILDAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYGÜL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, yaratıcılık ve yaratıcı düşüncenin, sadece özel yetenekli bireylerde olmadığı, her bireyin farklı düzeylerde yaratıcı olduğu ve bu becerinin eğitim yoluyla öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir tarafının olduğu iddiası üzerine kurgulanmıştır. Bu iddiayı kanıtlayabilmek amacıyla, öncelikle yaratıcılık literatürü temelinde ayrıntılı bir doküman inceleme çalışması yapılmıştır. Bu yöntem ile, yaratıcılık tanımları, yaratıcılık süreçleri, yaratıcılık teknikleri derinlemesine incelenmiştir. Ayrıca yaratıcılık gelişim teknikleri eğitimi veren uygulamacıların, uygulamaya yönelik kitapları da doküman incelemesine dahil edilmiştir. Bu aşamanın sonucunda öğrenilebilir yaratıcılık kavramı içerdiği temalar ile birlikte ortaya konmuştur. Daha sonra her bir temanın içeriğini kapsayan ifadeler geliştirilmiş ve bu ifadeler için bir ön deneme çalışması yapılmıştır. Ön deneme çalışması bir pilot grup üzerinde test edilmiş, katılımcılardan alınan geri dönütler ve pilot çalışma üzerinde yapılan analizler sonucunda ifadeler revize edilmiştir. Daha sonra örenilebilir yaratıcı düşünce kavramı ile ilgili ifadelerin deneme uygulaması 200 kişilik bir örneklem üzerinde test edilmiştir. Bu aşamada çalışmanın örneklemini, İstanbul ili içerisinde yer alan girişimci dernekleri, vakıfları ve kulüplerine üye olan bireyler oluşturmaktadır. Bu örneklemden elde edilen veriler, öncelikle açıklayıcı faktör analizine ve daha sonra doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Güvenilirlik ve madde analizleri de faktör analizleriyle eş zamanlı bir şekilde yapılmış ve deneme uygulaması sonucu ölçeğin esas uygulamaya hazır olan yapısı elde edilmiştir. 37 ifadelik bu ölçek, başka bir örneklem üzerinde uygulandığı taktirde nihai haline getirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the claim that creativity and creative thinking are not exclusively for talented individuals, that each individual is creative at different levels and that this skill has a learning and developmentable side through education. In order to prove this claim, firstly, a detailed document review study was conducted on the basis of creativity literature. With this method, creativity definitions, creativity processes and creativity techniques are examined in depth. In addition, the practical books of the practitioners who provide training in creativity development techniques were also included in the document review. As a result of this stage, the concept of creativity that can be learned has been put forward together with the themes it contains. Afterwards, expressions covering the content of each theme were developed and a preliminary trial was conducted for these expressions. The pre-trial study was tested on a pilot group, and the feedback was revised as a result of the analysis of the pilot study. Then, the application of expressions related to the concept of creative thinking that can be learned was tested on a sample of 200 people. At this stage, the sample of the study consists of individuals who are members of entrepreneur associations, foundations and clubs in Istanbul. The data obtained from this sample were first subjected to explanatory factor analysis and then to confirmatory factor analysis. Reliability and item analyzes were performed simultaneously with factor analyzes and as a result of the trial application, the ready-to-use structure of the scale was obtained. This 37-point scale can be finalized if applied on another sample.