Afîf Abdülfettâh Tabbâre ve Rûhu'l-Kur'ân adlı tefsiri -Bakara ve Al-i İmrân sûreleri bağlamında-
Afîf Abdülfettâh Tabbâre and the review of the Sound-Qur'n -in the context of Bakara and Al-i İmran-
  1. Tez No: 585483
  2. Yazar: MUSA ÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Afîf Abdülfettâh Tabbâre, Beyrut ve çevresinde yaşamış, ardından önemli eserler bırakmış çağdaş âlimlerden biridir. Farklı alanlarda eser bırakmış olsa da, daha çok tefsir alanında yaptığı çalışmalarıyla öne çıkmıştır. Tabbâre, eserlerini herkesin anlayabileceği bir dille; yalın ve öz bir üslupla yazmıştır. O, âyetlerin verdiği mesajları sade bir anlatımla aktarmıştır. Bunun yanı sıra onun eserlerinde Kur'ân'ın mucize olması ve Kur'ân'ın değiştirici ve dönüştürücü etkisi üzerinde önemle durduğu dikkat çekmektedir. Bu çalışmamızda Rûhu'l-Kur'ân'ı rivayet, dirayet ve Kur'ân ilimleri açısından ele alıp, Tabbâre'nin tefsir anlayışını göstermeye çalıştık. Anahtar Sözcükler Kur'ân-ı Kerîm, Tabbâre,Tefsir, Tevil, Rûhu'l-Kur'ân.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Afîf Abdülfettâh Tabbâre is one of the contemporary scholars who lived in and around Beirut and left important works. Although he has left works in different fields, he has come to the fore with his works in the field of exegesis. Tabbâre, works in a language that everyone can understand; He wrote in a simple and concise manner. He conveyed the messages of the verses in a simple way. In addition to this, it is remarkable that in his works, he emphasized the miracle of the Quran and the changing and transforming effect of the Qur'an. In this study, we tried to show the understanding of Tabbâre's exegesis by considering Rûhu'l-Qur'an in terms of narration, acumen and Quranic sciences. Keywords The Holy Quran, Tabbâre, Tafsir, Ta'wils, Rûhu'l-Kur'ân.