Okul öncesi eğitime devam eden çocukların öz düzenleme becerileri ile baba çocuk ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relation between self regulation skills and paternal relationship among preschool period children
- Tez No: 585498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BEKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim alan çocukların öz düzenleme becerileri ile baba-çocuk ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kırıkkale il merkezinde, Bahşılı ve Karakeçili ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulu ve anasınıflarına devam eden çocuklar arasından tesadüfü olarak seçilen 208 (104 anaokulu,104 anasınıfı) çocuk ve babaları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocuklara ve ebeveynlere yönelik sorular içeren Çocuk-Aile Bilgi Formu ile Fındık Tanrıbuyurdu ve Güler Yıldız (2014) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Okul öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ) ile Tezel Şahin ve Tutkun (2017) tarafından babalar için geçerlik güvenirlik çalışması yapılan Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeği (ÇEİÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, çalışmaya katılan çocukların Okul öncesi Öz Düzenleme Ölçeği alt boyut ve ölçek toplam puanları ve Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeğinden aldıkları alt boyut puanlar için betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Çocukların OÖDÖ alt boyuları ve toplam puanları ile ÇEİÖ olumlu ilişki alt boyut puanının çeşitli değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemek için non-parametrik testlerden yararlanılmıştır. Buna göre iki grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılırken, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H-testi kullanılmıştır. Kruskal Wallis H testinin anlamlı olduğu durumlarda, hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunu belirlemek için Mann Whitney U testinden yararlanılmıştır. Çocukların ÇEİÖ Bağlanma ve ÇEİÖ Çatışma puanlarının demografik özelliklerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemek için parametrik testler kullanılmıştır. Buna göre, iki grubun karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklemler T-testi kullanılırken, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Varyans analizinin anlamlı olduğu durumlarda hangi gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğunu belirlemek için Tukey Çoklu Karşılaştırma testinden yararlanılmıştır. Çocukların okul öncesi öz düzenleme becerileri ile baba-çocuk ilişkisi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek için OÖDÖ alt boyut ve toplam puanları ile ÇEİÖ alt boyut puanları arasında Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre çocukların OÖDÖ Olumlu Duygu alt boyutunun yüksek, OÖDÖ Dikkat/Dürtü Kontrolü alt boyut ve toplam öz düzenleme puanlarının orta olduğu bulunmuştur. ÇEİÖ Olumlu İlişki alt boyutunun yüksek, ÇEİÖ Bağlanma ve Çatışma alt boyutlarının orta olduğu saptanmıştır. Çocukların OÖDÖ alt boyut ve toplam öz düzenleme puanlarının çocuğun cinsiyet, kardeş sayısı, okula devam etme süresi, baba eğitim, baba meslek ve evde yaşayan kişi değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir fark gösterdiği, çocuğun devam ettiği kurum türü, doğum sırası, anne-baba yaş ve anne eğitim değişkenlerinde ise farklılık göstermediği belirlenmiştir. ÇEİÖ Olumlu İlişki, Bağlanma ve Çatışma alt boyutlarının çocuğun devam ettiği kurum türü, okula devam etme süresi, anne-baba yaş, anne-baba eğitim ve evde yaşayan kişi değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yarattığı, çocuğun cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası ve baba meslek değişkenlerinin ise anlamlı bir fark yaratmadığı saptanmıştır. Araştırmada ayrıca babanın çocuğuyla olan olumlu ve çatışmalı ilişkisi ile çocukların öz düzenleme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çocukların babaları ile olan bağlanma ilişkisinin ise çocukların öz düzenleme becerilerinde etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relation between self regulation skills of preschoolers and the father child relationship. The participants of this study was composed of randomly selected 208 (104 preschool and 104 kindergarten) children and fathers among children attending the preschool institutions under National Education Ministry at Kırıkkale city center, Bahşılı and Karakeçili province. Child-Family Information Form (CFIF) that includes questions towards demographics of children and the families as well as Preschool Self-Regulation Assesment (PSRA) that was validated and authenticated by Fındık Tanrıbuyurdu and Güler Yıldız (2014) and Child Parent Relationship Scale (CPRS) that was validated and authenticated for fathers by Tezel Şahin and Tutkun (2017) was used as data collection tool at this study. Descriptive statistics for Preschool Self-Regulation Assesment sub-dimensions and total scale scores as well as sub-dimension scores that they took from Child Parent Relationship Scale were calculated for analysis of the acquired data. Non-parametric tests were benefited in order to determine whether there is a meaningful difference or not between total and sub-dimension scores of PSRA and positive relationship sub-dimension score of CPRS according to different variables. Accordingly, Mann Whitney U test was used to compare two different groups, while Kruskal Wallis H test was used to compare more than two different groups. When there is a meaningful Kruskal Wallis H test outcome, Mann Whitney U test was benefited to determine which groups have meaningful differences. Parametric tests were used to examine whether there is a maningful difference or not between CPRS attachment score and CPRS conflict score according to demographics. Accordingly, Independent Sample T test was used to compare two groups, while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare more than two groups. When there is a meaningful ANOVA outcome, Tukey Multiple Comparison test was benefited to determine which groups have meaningful differences. Pearson Correlation Coefficient between PSRA sub-dimension and total scores and CPRS sub-dimension scores was calculated in order to determine whether there is a meaningful relationship between Children preschool self regulation skills and paternal relationship. It was revealed according to the results of this study that PSRA Positive sentiment sub-dimension scores of the children were high, whereas PSRA Attention/Impulse control sub-dimension scores were mid-range. It was also detected that CPRS Positive Relationship sub-dimension scores were high, whereas CPRS Attachment and Conflict sub-dimension scores were mid-range. Nevertheless, there was statistically meaningful difference between PSRA total and sub-dimension scores of the children and variables as gender, sibling numbers, school attendance period, father education level, father occupation and the household numbers, whereas there was no difference between variables as the attending institution, birth order, parent ages and education levels of parents. Furthermore, there was statistically meaningful difference between Positive Relation, Attachment and Conflict sub-dimensions of CPRS and variables as attending institution, school attendance period, parent ages, education levels of parents and household numbers, whereas there was no meaningful difference between variables as gender, sibling numbers, birth order and father occupation. In addition, a positively meaningful relation was detected between self regulation skills of the children and father-child positive and conflicted relationship in this study. On the other hand, it was revealed that there is no effect of attachment relationship between father and child over self regulation skills of the children.