Les documents authentiques dans l'enseignement du FLE
Fransızcanın yabancı dil olarak öğretiminde özgün ders malzemeleri
  1. Tez No: 600449
  2. Yazar: EMEL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ONURSAL AYIRIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezimizin temel eksenini özgün ders malzemeleri ve bu ders malzemelerini incelediğimiz Fransızca öğretim kitabı Saison 1 (A1-A2)'deki yeri oluşturmaktadır. Genel olarak tüm ders malzemeleri öğrenme ortamının en önemli bileşenlerinden sayılabilir. Öğrenme sürecinin merkezinde yer alan öğrenenlerin bu süreci en etkin biçimde ve en verimli olarak tamamlayabilmeleri için öğrenme ortamına ya bir ders kitabı aracılığıyla ya da öğrenme ortamının diğer önemli bir bileşeni olan öğreten tarafından çeşitli ders malzemeleri getirilir. Öğrenme sürecini kolaylaştırmak, bilgiyi yapılandırmada öğrenenlere yardımcı olmak gibi işlevleri olan ders malzemelerinin seçiminde yaş, dil düzeyi gibi faktörler de önemli rol oynamaktadır. Geliştirmeyi hedeflediğimiz beceriye uygun ders malzemesi seçiminin öneminin yanında, seçtiğimiz ders malzemesinin nitelikleri de öğrenme ortamının zenginleşmesinde, öğrencilerin güdülenmesinde ve kalıcı ve etkili bir öğrenmenin gerçekleşmesinde başat bir öneme sahiptir. Bu nedenle, özgün ders malzemelerinin öğrenme ortamına getirileri uzun zamandan beri tartışılmakta, öğrenme ortamını zenginleştirdiği düşünülmektedir. Biz de tezimizde özgün ders malzemelerini incelemeye ve seçtiğimiz ders kitabındaki kullanım sıklıklarını belirlemeye çalıştık. Daha fazla sıklıkla kullanılan türdeki özgün ders malzemelerinin öğrenme ortamına katkısını tartıştık.
Özet (Çeviri)
The authentic document and the French textbook Saison 1 (A1-A2), which we have chosen to analyze these documents, constitute the main focus of our thesis. Documents of any type can be considered as one of the most important components of the foreign language teaching/learning process. These documents can be introduced into the learning environment via the language textbooks or through the teacher, which is another important component of the process. Factors such as age and level play an important role in the choice of documents with functions like facilitating the learning process, helping learners in constructing meaning. In addition to the importance of choosing the documents that fit the intended skill, it is important to emphasize the importance of the quality of the chosen document to the motivation of the learners and the achievement of effective and permanent learning. Therefore, the contributions of authentic document in the learning environment are continued to be discussed and considered to enrich the learning environment. In this thesis, the aim is to analyze the authentic documents and to observe the frequency of their use in the book which was chosen. We analyzed the contribution of the various types of authentic document which were more frequently used.