Dışa açıklığın istihdam üzerindeki etkisi: BRICS-T örneği
Openness effect on employment: BRICS-T example
  1. Tez No: 585582
  2. Yazar: NİMET CANKÜRTÜNCÜ KORAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
1980 yılından sonra gelişmekte olan ülkeleri ifade etmek için“Yükselen Piyasalar”ismi kullanılmaya başlanmıştır. 2015 yılında IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, BRICS ülkeleri ve Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı 23 ülke, yükselen piyasalar sınıflandırılmasında yer almıştır.“BRICS”olarak anılan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Kore ülkeleri, ekonomik başarıları ile dikkat çekmektedirler. BRICS ülkeleri oluştuktan sonra ekonomik göstergelerinde ilerlemeler yaşanmaya başlamıştır. Bu nedenle BRICS ülkelerinin gelecekte dünya ekonomisine yön veren büyük ekonomiler arasında yer alması beklenmektedir. Teorik olarak küreselleşmenin ekonomiler üzerinde pozitif etkiye sahip olacağı beklentisi vardır. Bu nedenle bu çalışmada 1991-2017 yılları arasında dışa açıklığın Türkiye'de ve BRICS ülkelerinde istihdama etkisi incelenmiştir. Araştırmada kullanılan değişkenler; işsizlik oranı, dışa açıklık oranı, sabit sermaye oranı ve reel büyüme oranıdır. Uygulama yöntemi olarak Panel ARDL kullanılmıştır. Analiz sonuçlarımız teorik beklentilere uygun değildir. Yani dışa açıklık oranı arttıkça işsizlik artmaktadır.
Özet (Çeviri)
After 1980, the name“Emerging Markets”was used to refer to developing countries. The IMF's World Economic Outlook report in 2015, 23 countries involved in BRICS countries and Turkey also took place in the classification of emerging markets. The countries of Brazil, Russia, India, China and South Korea, which are called“BRICS”, attract attention with their economic success. After the BRICS countries began to converge, their economic indicators started to improve. Therefore, BRICS countries are expected to be among the major economies that shape the world economy in the future. Theoretically, globalization is expected to have positive impact on economies. In this study, during 1991-2017 the effect of trade openness on employment in Turkey and the BRICS countries were examined. Variables used in the study; unemployment, trade openness, fixed capital formation and real growth rate. Panel ARDL was used as the application method. Our analysis results showed that it does not meet the theoretical expectations. In other words, as the openness ratio increases, unemployment increases.