Örgüt iklimi ve psikolojik dayanıklılığın iş-yaşam dengesi üzerindeki etkisi: Öğretmenler üzerine bir araştırma
The effect of organizational climate and psychological hardiness on work-life balance: A study on teachers
- Tez No: 585586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN PABUÇCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş yaşam dengesi, örgüt iklimi ve psikolojik dayanıklılık olgularının incelendiği bu çalışmada, bireylerin iş yaşam dengesini sağlamada örgüt iklimi ve psikolojik dayanıklılığın etkisi analiz edilmektedir. Yine, iş yaşam dengesi üzerinde bireylerin yaşlarının cinsiyetlerinin, eğitim seviyelerinin, medeni durum ve mesleki statüleri gibi sosyo-demografik özelliklerinin etkileri irdelenmektedir. Çalışma 315 kişilik bir örneklem grubu üzerinde yapılan ampirik bir uygulama ile desteklenmiştir. Anket tekniğinden yararlanılarak yapılan bu araştırmada İş Yaşam Dengesi Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği III-R ve Örgüt İklimi Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 20 paket programına aktarılan veriler; faktör analizi, t-test, ANOVA, Pearson Korelasyon, Çoklu Regresyon teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgularda örgüt iklimi ve psikolojik dayanıklılığın, iş yaşam dengesini etkilediği tespit edilmiştir. Bireylerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin yüksek olması ve olumlu bir örgüt ikliminin varlığı, bireylerin iş yaşam dengesini sağlayabilmelerini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yapılan t-testi sonucunda kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre iş yaşam dengesini sağlamada daha çok zorlandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the work life balance, organizational climate and psychological resilience phenomena, the effect of organizational climate and psychological resilience in providing work life balances of individuals is analyzed. In addition, the relationship between work-life balance and socio-demographic characteristics such as gender, age, education level, marital status and seniority is examined. The study was supported by an empirical study on a sample group of 315 people. Work Life Balance Scale, Psychological Resilience Scale III-R and Organizational Climate Scale were used in this study. The data transferred to the SPSS 20 package program were evaluated using factor and internal consistency, t-test, ANOVA, Pearson Correlation, and Multiple Linear Regression techniques. In the findings, it was determined that organizational climate and psychological resilience affected work life balance. The high level of psychological resilience of individuals and the existence of a positive organizational climate make it easier for individuals to achieve work life balance. In addition, as a result of the t-test, it is seen that female teachers have more difficulty in providing work life balance than male teachers.