Sağlık sektöründe ürün ve hizmet pazarlamasında internetin rolü ve gelişimi
  1. Tez No: 585627
  2. Yazar: EMRE MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, bireylerin hayatında önemli bir yeri olan sağlık sektörünün hızla gelişen internette pazarlama alanındaki bazı çalışmaları inceleyerek, sağlık sektöründe pazarlama alanında yapılan çalışmaları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, sağlık sektörü ile ilgili olarak sosyal medya ağları üzerinde görsel olarak en aktif olarak kullanılan Facebook'ta bulunan Mayo Clinic ile hareketli görsel alanında en aktif olarak kullanılan ve Youtube üzerinde video reklamları bulunan Amerika Birleşik Devletleri'nde hizmet vermekte olan Bakesfield Kalp Hastanesi'nin bir videosu incelenmiştir. İncelemelere göre şu bulgulara varılmıştır: Facebook faaliyette bulunan işletmelerin, kendi sayfaları ve reklamlarında pek çok farklı bilimsel alandan yararlanmaları gerekmekte, aktif olarak Facebook üzerinde bulunmaları ve hızlı cevap verebilmeleri büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra görsel olarak mavi rengi kullanmak, bu bağlamda kullanışlı ve karmaşık olmayan bir arayüz oluşturmak da son derece önemlidir. Video gibi hareketli reklamların bulunduğu sosyal medyada ise reklamların ilgi çekici olması, halk sağlığını önemseme algısının yaratılması ve reklamın her yaştan bireye hitap etmesi önemli konular arasında yer almaktadır. Anahtar Sözcükler Sağlık Sektörü, Pazarlama, İnternet, , Facebook, Youtube
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for the health sector to be the pioneer in the field of health sector by examining some studies in the field of marketing of the health sector, which is an important part of the life of individuals, in the field of internet marketing. In the research, a video of the Bakesfield Heart Hospital, which is the most actively used in the mobile visual field and which has video ads on Youtube, has been examined with the Mayo Clinic which is the most actively used on the social media networks in the health sector. According to reviews, the following findings are found: On Facebook, health sectors need to have an active page, they should use many different scientific fields in their pages and advertisements, they should be actively on Facebook and they need to respond quickly. It is also extremely important to use the blue color visually and to create a useful and uncomplicated interface. In social media with mobile advertisements such as videos, ads should be interesting, public health should be created in a perception of care and advertising should be addressed to individuals of all ages. Key words Healthcare, Marketing, Internet, Facebook, Youtube