Hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralanması değerlendirme becerilerinin geliştirilmesinde yüksek gerçeklikli simülasyon yönteminin etkinliğinin incelenmesi
Examination of the effectiveness of high fidelity simulation method in the development of pressure injury evaluation skills of nursing students
  1. Tez No: 585654
  2. Yazar: EMİNE SEZGÜNSAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin basınç yaralanması değerlendirme becerilerinin geliştirilmesinde yüksek gerçeklikli simülasyon yönteminin etkinliğini incelemek amacı ile yapılmış yarı deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde 4. sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören ve 2018-2019 öğretim yılı güz ve bahar dönemlerinde“Klinik Simülasyon”dersini seçmeli olarak alan 73 öğrenci oluşturmuştur. Güz döneminde eğitim gören öğrenciler kontrol grubunu, yaz döneminde eğitim gören öğrenciler deney grubunu oluşturmuştur. Araştırmada deney grubundaki öğrencilerin basınç yaralanması değerlendirme beceri eğitimleri yüksek gerçeklikli simülasyon uygulamaları ile, kontrol grubundaki öğrencilerin eğitimleri ise düşük gerçeklikli simülasyon uygulamaları ile yapılmıştır. Simülasyon uygulamalarının ardından öğrencilere“Basınç Yaralanması Değerlendirmesine İlişkin Bilgi Testi”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ile“Simülasyon Tasarım Ölçeği”uygulanmıştır. Beceri performans değerlendirmesi laboratuvarda simülasyon uygulamaları ve araştırmacı gözetiminde klinikte gerçek hastalar ile yapılmıştır. Verilerin analizinde Shapiro Wilk testi, t Testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi ve Kikare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is a quasi-experimental study to evaluate the effectiveness of knowledge and skill acquisition in the use of high-fidelity simulation in nursing education. The sample of the study consisted of 73 students who were studying as a 4th grade student at University of Health Sciences Gulhane Faculty of Nursing and who took“Clinical Simulation”course electively in the fall and spring semesters of 2018-2019 academic year. In the study, pressure injury assessment skill trainings of experimental group students were performed with high fidelity simulation and low fidelity simulation of control group students. After the simulation,“Pressure Injury Assessment Knowledge Test”,“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”and“Simulation Design Scale”were applied to the students. Skill performance assessment was performed with simulation in the laboratory and real patients in the clinic under the supervision of the researcher. In the analysis of the data, Shapiro Wilk test, t test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test and chi-square analysis were used. According to the results of the study, there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the students in the experimental and control groups regarding the pressure injury assessment (p = 0.07, p = 0.46). The difference between the total item scores of the“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”in the experimental and control groups was not statistically significant (p = 0.19).“Simulation Design Scale”total item mean scores of the students in the experimental group were found to be statistically significantly higher than the mean scores of the students in the control group (p = 0.04, p = 0.03).