Kongre turizminde katılımcı memnuniyetlerinin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A research on comparison of participant satisfaction in congress tourism
  1. Tez No: 585672
  2. Yazar: EDA DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kongre turizmi, ülkemizde öneminin farkına varılan ve üzerinde daha fazla yoğunlaşılan bir turizm alanı olarak göze çarpmaktadır. Toplantı turizmi olarak da anılan kongre turizmi, bireylerin farklı şehir veya ülkelerden bir araya gelerek belli bir konuda bilimsel veya mesleki bilgi alışverişi amacıyla eğitim, konferans, sempozyum gibi faaliyetlere katılması sonucu ortaya çıkan turizm şeklidir. Kongre turizmi, daha çok kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarının düzenledikleri turizm şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı, kamu ve özel sektörde çalışan ve kuruluşlarının düzenlediği eğitim kongrelerine katılan bireylerin tutumlarını ortaya koymak ve kamu ve özel sektör kongreleri arasındaki temel farklılıkları karşılaştırmaktır. Araştırma için yüz yüze anket yoluyla veri toplama yöntemine başvurulmuştur. Bu anket çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde hipotez testleri için geliştirilen 5'li Likert tipinde sorularla hazırlanmış bir ölçek kullanılmış, ikinci bölümde ise katılımcıların demografik profillerini ortaya koymak amacıyla kişisel bilgiler sorularına yer verilmiştir. Anket toplamda 20 sorudan oluşmaktadır. Anketler kongreye katılan 116'sı kamu kurumlarında ve 101'i özel sektör kuruluşlarında çalışan toplam 217 katılımcıya yapılmıştır. Kongreye katılan 217 katılımcıya uygulanan anket formları analiz yapabilmek için kodlanmış ve SPSS 21.0 paket programı kullanılarak tasnif ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t testi analizi kullanılmış ve güvenilirlik katsayısını belirlemek için Cronbach's Alpha analizi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Cronbach's Alpha katsayısı 0,91 olarak hesaplanmıştır. Bu değere göre ölçeğin yüksek derecede güvenilir olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan t testi sonucuna göre çalışılan sektörün düzenlediği kongrelere göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Gruplar arası ortalamalara bakıldığında, kamu kurumlarının düzenlediği kongrelere karşı genel memnuniyet düzeyinin, özel sektör kuruluşlarının düzenlediği kongrelere karşı genel memnuniyet düzeyinden daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Congress tourism stands out as a tourism area whose importance is recognized and concentrated more on our country. Meeting tourism or congress tourism is a type of tourism on which the individuals from different cities or countries coming together to participate in activities such as education, conferences, and symposiums in order to exchange scientific or professional information on a specific subject. Congress tourism is organized by public institutions and private sector organizations. The purpose of this study is to reveal the main differences between public and private congresses and to compare the attitudes of individuals who work and participates in educational congresses organized by public and private sectors. Face to face survey method was used to collect data. The questionnaire consists of two parts. In the first part in order to test the proposed hypothesis the 5-point Likert-type questions are used, and in the second part, personal information questions are included in order to reveal demographic profiles of the participants. The questionnaire consists of 20 questions in total. The surveys consisted of totally 217 participants, 116 employees from in public institutions and 101 employees from private organizations which participated in the congress. The applied questionnaire was coded and analyzed by SPSS 21.0 statistical program. In the analysis of the data, T-test analysis was used for independent samples and Cronbach's Alpha analysis was used to determine the reliability coefficient. As a result of the analysis, Cronbach's Alpha coefficient was calculated as 0.91, which demonstrates that the scale is highly reliable. In the results of T-test, it was concluded that there is a significant difference according to the congresses organized by the sector. In the group's average examination, it is observed that the general satisfaction level is higher at the congresses organized by the public institutions than the congresses organized by private sector organizations.