X ve Y kuşak insan kaynakları çalışanlarında iş tatmini: Sakarya ili örneği
Job satisfaction in X and Y generations human resources employees: The case of Sakarya province
  1. Tez No: 585912
  2. Yazar: BETÜL GİDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYYİP ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kuşak kavramı, ''aynı dönemlerde doğan ve ortak değerler ile yetişen bireylerin topluluğu'' olarak ifade edilmektedir. Sürekli gelişen bir dünya içinde bireylerin özellikleri, tutum ve davranışları da değişmektedir. Değişen tutum ve davranışlar, özellikle bireylerin iş hayatlarına da yansımaktadır. Kuşaklar arasında değişen tutumlardan biri, çalışanların işinden duydukları tatmindir. Çalışanların iş tatmin düzeyini öğrenmek amacıyla yola çıkılan bu çalışma, iş hayatında çoğunlukta olan X ve Y kuşağını kapsamaktadır. Çalışmanın temel amacı, X ve Y kuşak insan kaynakları çalışanlarının iş tatmininin demografik özellikler doğrultusunda farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Yaş, cinsiyet, medeni durumu, eğitim durumu, kıdem, statü (yönetici düzeyi) ve gelir durumu çalışmada belirlenen değişkenlerdir. Çalışma kapsamında sadece Sakarya ilinde özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin insan kaynakları çalışanlarına ulaşılmıştır. Bu doğrultuda 135 X ve Y kuşak insan kaynakları çalışanı araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışanların içsel, dışsal ve genel iş tatminini ölçmek amacıyla Minneseota İş tatmin ölçeğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 24 programı aracılığıyla elde edilmiştir. İş tatminin kuşaklar arasında farklılık gösterip göstermediğini saptamak için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, X ve Y kuşak insan kaynakları çalışanlarının demografik faktörler doğrultusunda iş tatminin farklılaştığı tespit edilmiştir. Genel ve dışsal iş tatmini açısından X ve Y kuşağın aralarında önemli bir farklılık olduğuna ulaşılmıştır. Genel ve dışsal iş tatmindeki bu farklılığın X kuşağı için anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Lisans eğitim düzeyine sahip çalışanlar ve erkek çalışanlar için genel ve dışsal iş tatmini açısından kuşaklar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Evli çalışanların, 6-10 yıl kıdeme sahip olan çalışanların, aylık 3000-3999 TL geliri olan çalışanların, orta düzey yönetici ve çalışan grubunda yer alan bireylerin ve sadece dışsal iş tatmini açısından kuşaklar arasında anlamlı bir farklılık olduğuna ulaşılmıştır. Araştırmada sadece yüksek lisans ve üzeri eğitim düzeyine sahip çalışanların içsel, dışsal ve genel iş tatmini açısından kuşaklar arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of generations, is expressed as de a group of individuals born in the same periods and raised with common values K. The characteristics, attitudes and behaviors of individuals also change in a constantly developing world. Changing attitudes and behaviors are reflected also especially in the work life of individuals. One of the attitudes of generations is the satisfaction of the employees. This study, which aims to learn the level of job satisfaction of the employees, covers the X and Y generations in the business life. The main objective of the study is to examine whether the job satisfaction of the X and Y generation human resources employees differ according to demographic characteristics. Age, gender, marital status, education status, seniority, status (executive level) and income are the variables determined in the study. Within the context of the research, only human resources employees of the enterprises operating in the private sector province of Sakarya have been reached. 135 X and Y generations human resources employees constitute the sample of the study. Minnesota Job Satisfaction Scale was used to measure the internal, externaland general job satisfaction of employees. The analysis of the data was obtained through the IBM SPSS Statistics 24 program. Mann Whitney U test was used to determine whether job satisfaction varies between generations. In result of the study, it was determined that job satisfaction was differentiated according to the demographic factors of X and Y generation human resources employees. In terms of general and external job satisfaction of X and Y generation, a significant difference was found between the X and Y generations. This difference in general and external job satisfaction was found to be significantly higher for the X generation. A significant difference was found between generations in terms of general and external job satisfaction for employees undergraduate education and for male employees. It was found that there is a significant difference between generations in terms of external job satisfactions of married employees, employees with 6-10 years seniority, employees with monthly income 3000-3999 TL and individuals in middle level managers and employees. In the study, it was determined that there is a significant difference between generations in terms of internal, external and general job satisfaction of the employees who have only master's degree and above.