Kenevir (cannabis) ekili alanlarının yüksek çözünürlüklü uydu verileri ile belirlenebilirliği
Cannabis (marijuana) planted fields with high-resolution satellite data break
  1. Tez No: 585937
  2. Yazar: HÜSEYİN YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAŞAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında amaç kenevir ekili alanların yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ile belirlene bilirliği ve ayırt edilebilirliğini ortaya koymaktır. Böylece devlet tarafından yetiştiricilik ve ekim izni verilmeyen kişi ve yerleri uydu görüntüleri ile tespiti hedeflenmiştir. Sunulan teknolojik imkanlar ve kapsamlı bir literatür çalışması ile ortak yürütülen tez de hedef bitkilerdeki yansıma farklılıklarını uydu görüntülerini kullanarak kenevir bitkisini diğer bitkilerden ayırt etmektir. Bu kapsamda Burdur'un bucak ilçesinde 25 dekarlık bir alan üzerinde Kenevir, Ayçiçeği, Mısır ve Haşhaş bitkileri yetiştirilmiş; kenevir bitkisinin yalın, öbek ve mısır ve ayçiçeği bitkileri ile farklı oranlarda sıraya ekimleri yapılmıştır. Yetiştiricilik evresinde bitkilerin morfolojik gelişimleri takip edilerek gelişim süreçleri not edilmiştir. Sınıflandırma işlemleri için Argcis 9.0 ve Erdas 9.4 yazılımları kullanılarak piksel tabanlı sınıflama ve doğruluk değerlendirmeleri yapılmıştır. Sınıflandırma yöntemleri olarak NDVI (Normalize edilmiş vejetasyon farklılık indisi) Unsupervised, Supervised yöntemleri kullanılmıştır. Arazi kontrolleri ile yapılan sınıflandırma yöntemleri karşılaştırılarak doğruluk değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the detectability and distinguishability of cannabis cultivated areas with high resolution satellite images. Thus, it is aimed to detect the people and places that are not given permission for cultivation and sowing by satellite images. The thesis, co-authored with the technological possibilities presented and a comprehensive literature study, is to distinguish between reflection differences in target plants from other plants by using satellite images. In this context, Cannabis, sunflower, corn and poppy crops were grown on an area of 25 decare in the district of Bucak Burdur; singular, heap and corn and sunflower crops were planted in different proportions. Morphological development of the plants was monitored carefully during the growing phase and their developmental processes were recorded. For the classification process, pixel based classification and accuracy evaluations were made by using Argcis 9.0 and Erdas 9.4 software. As classification methods, NDVI (Normalized vegetation differences index) Unsupervised and Supervised methods were used for classification. The obtained grades were interpreted by blending with the classification methods data.