Ortaokul öğrencilerinin kesir şemalarının incelenmesi
Investigation of fraction schemes of middle school students
  1. Tez No: 586092
  2. Yazar: YEŞİM OZANSAK TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAHADIR YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Kesir şemaları, kesir kavramı zihinde yapılandırılırken belli bir durum karşısında kesirsel faaliyetlerin deneyimlenmesinden soyutlanmasına kadar olan sürecin olası yol haritalarını temsil eden şematik modellerdir. Bu araştırma ortaokul 5. sınıftan 8. sınıf düzeyine kadar öğrencilerin ne tür kesir şemalarına sahip oldukları ve şemalar kapsamında kesirsel faaliyetleri uygulamada sınıf düzeyleri arasında nasıl bir değişim ve gelişim olduğunu incelemek amacıyla gelişimsel araştırma yöntemi ile tasarlanmıştır. Veriler, uyarlanmış bir yazılı değerlendirme aracı ve yarı yapılandırılmış klinik görüşmeler aracılığıyla 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden kesitsel zamanlı olarak toplanmış ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kesir şemalarının gelişiminde herhangi bir hiyerarşik yapı bulunmasa da en ilkel şemanın aynı anda parçalama şeması (APŞ) olduğu ve bu şemanın 5. sınıftan 8. sınıfa doğru giderek azaldığı görülmüştür. Araştırma kapsamında incelenen şemalardan ikisinin gelişim sürecinin 6. sınıftan 7. sınıfa geçerken hızlandığı, diğer beş şemanın ise gelişim sürecinin 5. sınıftan 6. sınıfa geçerken hızlı bir şeklinde arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Kesirsel faaliyet kullanımının ise şemalara göre farklı şekilde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda kesirsel faaliyetlerin farklı kesir modelleri üzerinde uygulanırken yaşanan güçlük betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fraction schemes are schematic models that represent possible roadmaps of process from the experiencing of the fraction operations to the interiorizing in the face of a particular situation while the concept of fraction is being structured in the mind. This study was designed with the developmental research method in order to examine what kind of fractional schemes students have in grades 5 through 8 and how there is a change and development between grade levels in the application of fraction operations within the schemes. Data were collected cross-sectionally from 5th, 6th, 7th and 8th grade students through an adapted written evaluation tool and semi-structured clinical interviews and analyzed by content analysis. The results of the study showed that although there is no hierarchical structure in the development of fractional schemes, it is seen that the most primitive scheme is the simultaneous partitioning scheme and gradually decreases from grade 5 to grade 8. While in the development process of two different schemes examined, there is a rapid increase in the transition from grade 6 to grade 7; results showed that in the development process of most of the schemes examined, a rapid increase occurred in the transition from 5th grade to 6th grade. Further, some distinctions have been identified regarding the use of fraction operations in the context of fractional schemes. Besides, it was seen that students had difficulty in applying fraction operations on diverse fraction representations.