Ayetler ışığında cennet ve cehennem yiyecek ve içecekleri
Food and drinks in heaven and hell in the light of verses
  1. Tez No: 586093
  2. Yazar: ŞAKİR SAYLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de geçen Cennet ve Cehennem yiyecek ve içeceklerin neler olduklarını ve bunların mahiyetlerini tespit etmek, mükâfat ve ceza bakımından amellerle ilişkisini ortaya koymak, yiyecek ve içeceklerin geçtiği ayet-i kerîmelerin farklı tefsirlerde nasıl açıklandığını ortaya çıkarmak bu bağlamda Cennet ve Cehennem'de insanların nelerle karşılaşabileceğini açıklamaya çalışmak araştırmanın amaçlarını oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle İslam dininde Cennet ve Cehennem kavramları üzerinde durulmuştur. Ayetler ışığında Cennet ve Cehennem'in ne anlama geldiği ve nasıl bir mahal olduğu çeşitli açılardan açıklanmaya çalışılmıştır. Sonrasında Cennet ve Cehennem yiyecek ve içeceklerin geçtiği ayetler tespit edilmiş ve çeşitli tefsirlerde bu ayetlerin nasıl açıklandığı ortaya konmaya gayret edilmiştir. Bu ayetlerle ilgili olarak yeri geldikçe hadis kaynaklarına başvurulmuştur. Kur'ân-ı Kerîm'de Cennet yiyecekleri olarak; et, kuş etleri ve meyve olarak da nar, üzüm, kiraz, muz, hurma; Cennet içecekleri olarak da su, süt, bal ve içecek nehirleri ile selsebil, kafur, tensim pınarları zikredilmektedir. Cehennem yiyecekleri olarak ise zakkûm, darî ağacı ve ğıslîn zikredilirken Cehennem içecekleri olarak hamîm, ğassak ve sadîd içeceklerinden söz edilmektedir. Sonuç olarak Cennet ve Cehennem yiyecek ve içecekleri mutlaka olacaktır varlıkları Kur'ân ayetleriyle sabittir. Ancak bunların mahiyetlerine dair, tamamen gayp alemine ait olmaları ve dilin sınırlılıkları dolayısıyla son sözü söylemek mümkün görünmemektedir. Bu kavramlar üzerindeki yorumları itikada dair bir konu olarak değil de Müslümanların kültür dünyalarına ait bir zenginlik olarak görmek, tekfirci din anlayışı yerine birleştirici ve kucaklayıcı bir anlayışın gelişmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine what are the foods and beverages in Paradise and Hell in Qur'an and their nature. For this purpose, to reveal the relationship between these foods and beverages in terms of reward and punishment, to reveal how the verses in which food and beverages are mentioned in different exegesis and to reveal what people in Paradise and Hell can encounter. in this study, the concepts of Heaven and Hell in Islamic religion are emphasized. In the light of the verses, what Heaven and Hell means and what kind of a place is explained in various aspects. Afterwards, the verses in which Heaven and Hell pass through food and drink were determined and how it was explained to these verses with various exegesis. In these verses, hadith sources have been used when necessary. In the Quran as the food of Paradise; pomegranate, grape, cherry, banana, date palm as meat, bird meat and fruit; water, milk, honey and beverage rivers and selsebil, camphor and tensim springs are mentioned as paradise drinks. Oleander, Dari tree and Gislîn are mentioned as food in the Hell. Hell drinks are mentioned as Hamim, Gassak and Sadid beverages. As a result the presence of the Paradise and Hell's food and drink is absolute, as this is fixed by the verses of the Qur'an. However, it does not seem possible to say the final word about their nature because of the fact that they belong to the realm of the unknown world and the limitations of the language. Seeing the interpretations on these concepts as a wealth of the cultural worlds, not as a matter of faith, can help develop a unifying and embracing understanding rather than a tekfirist faith.