Hayat bilgisi dersine yönelik yapılan lisansüstü tezlerin meta-analizi
A meta-analysis of the postgraduate thesis in the field of life science class
- Tez No: 586167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada Hayat Bilgisi dersi ile ilgili yapılmış olan yüksek lisans ve doktora tezlerinin; gerçekleştirildikleri lisansüstü düzeyine, hazırlandıkları üniversite, anabilim dalına ve yıla, seçilen anahtar kelimelere, kullanılan araştırma yöntemine, veri toplama ve veri analiz tekniklerine göre dağılımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada konuyla ilgili olarak 1988-2018 yılları arasında yapılmış olan, tez adında“Hayat Bilgisi”kelimesini içeren, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanındaki lisansüstü tezler, veri kaynağını oluşturmuştur. Araştırmada birbirinden bağımsız çalışmaları bir araya getirerek ve çalışmanın verilerini birleştirerek daha genel yorumlar yapılmasını sağlayan meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda incelenen lisansüstü tezlerin en çok yüksek lisans düzeyinde gerçekleştirildiği, en çok Gazi Üniversitesi'nde, en fazla sınıf öğretmenliği bilim dalında yapıldığı, anahtar kelime olarak en fazla“Hayat Bilgisi”kategorisinin tercih edildiği, araştırma yöntem ve tekniklerinden tarama modelinin sıklıkla tercih edildiği, veri toplama aracı olarak anket ve veri analiz tekniklerinden t-testinin daha fazla kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the distribution of the master's and doctoral theses about Life Science course according to the graduate level, the university, the department and the year they are prepared, the selected keywords, the research method used, data collection and data analysis techniques. In this study, post-graduate theses which contain the word of“Life Science”and conducted between 1988 and 2018 in the database of National Thesis Center of Higher Education (YOK) constituted the data source. In the study, meta-analysis method was used to combine independent studies and the data of the study to make more general interpretations. According to the findings of the study, most of the graduate theses examined were mostly at the graduate level, conducted at Gazi University, made in the field of primary school department, mostly used“Life Science”category as a keyword, and mostly preferred scanning model as data collection methods and techniques. In addition, questionnaire was the mostly utilized data collection tool and t-test was used more than any other data analysis techniques.