Osmanlı Gazetesi ışığında Balkanlar (1880-1881)
The Balkans in consideration of Ottoman Newspaper (1880-1881)
  1. Tez No: 586191
  2. Yazar: YUSUF ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
1880'li yıllar Balkanlar için bir hayli hareketli yıllardır. Balkanların bu dönemde gerek siyasal gerek sosyal yapısında büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Siyasi paradigmalar Osmanlı İmparatorluğu aleyhine olarak büyük oranda değişmiştir. Bundan sonra Osmanlı İmparatorluğu Balkanlar için yürüttüğü siyasete daha da önem vermek zorunda kalmıştır. Dönemin Balkan siyasetini, bu siyasetin Avrupa ve Osmanlı Devleti'ndeki yansımalarını takip etmek açısından süreli yayınlar kaynak olarak eşsiz bir değer taşımaktadır. Değişen bu siyasi dengeler dünya ve Osmanlı basını tarafından sıkı bir şekilde takip edilmiştir. Osmanlı gazetesi de bu konuları yakından takip eden gazetelerin başında gelmektedir. Tespit, öneri ve itirazlarıyla hem Osmanlı Devleti'nin siyasetini hem de Avrupa siyasetini etkileyen Osmanlı gazetesi, entellektüel duruşu ile de üzerine düşen rolü hakkıyla yerine getirmiştir. Osmanlı gazetesi özellikle Berlin Antlaşması'nın icrası hususunda ortaya çıkan anlaşmazlıkları ve gerilimleri takip etme noktasında zengin bir kaynaktır. Hazırlanan bu çalışma Osmanlı gazetesinin Balkanlara dair bu yıllardaki haber ve makalelerini ele almaktadır. Çalışmamızın 1880-1881 yılları arasındaki yaklaşık bir yıllık süreçte, Balkanlarda meydana gelen siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel olayları takip etme açısında uygun bir kaynak olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The 1880s are very turbulent years for the Balkans. The political and social structure of the Balkans has changed dramatically in this period. Political paradigms have altered considerablyto the detriment of the Ottoman Empire. After that, the Ottoman Empire had to pay more attention to its policies related to the Balkans. In terms of monitoring the Balkan politics of that period and the reflections of this politics in Europe and the Ottoman Empire, periodicals of that time have a unique value in terms of being a source. All these changing political paradigms have been strictly followed by the world and the Ottoman press. The Ottoman Newspaper is also one of the leading newspapers that followed the new paradigms. The Ottoman Newspaper, not only with its determination, suggestions and objections; but also,with its intellectual position affecting both the Ottoman politics and European politics, fulfilled its role literally. The Ottoman newspaper is a rich source of information about the conflicts and tensions that arise especially in the execution of the Berlin Treaty. This study examines the Ottoman Newspaper's news and articles about the Balkans in the years 1880-1881. We strongly believe that our study will be an appropriate source for analyzing the political, social, economic and cultural events in the Balkans in a period of one year that mentioned above.