Örgüte duyulan güvenin, örgütsel yenilik yönelimi ve risk alma davranışına etkisi: Adana'da kamu ve özel banka çalışanları üzerine bir uygulama
The effects of organizational trust on organizational innovation orientation and risk taking behavior: An application for the public and private banking sector employees in Adana
  1. Tez No: 586415
  2. Yazar: BAKHTIYOR SHAYMARDONOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde sürekli bir değişimin olduğu piyasada örgütler sürdürülebilir bir rekabet gücü sağlayabilmek için bir yandan örgüt içinde güvenin oluşturulması diğer yandan da bunun çalışanların yenilik yönelimi ve risk alma davranışlarına olan etkisini iyi yönetebilmeleri gerekmektedir. Bu kavramlara ilişkin araştırma sonuçları çeşitli sektörlere göre değişkenlik göstermektedir. Rekabetin yoğun olduğu bankacılık sektöründe de örgütsel güven, risk alma ve örgütsel yenilik yöneliminin öne çıkan kavramlar olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı Adana'da faaliyet gösteren banka çalışanlarının örgüte dolayısıyla yöneticiye ve çalışma arkadaşlarına duydukları güveninin onların yenilik yönelimleri ve risk alma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın bir diğer amacı ise araştırma değişkenleri ile cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma süresi ve toplam iş tecrübesi arasında anlamlı bir farklılaşmanın olup olmadığını test etmek olmuştur. Araştırmanın analiz sonuçlarına göre örgüte duyulan güvenin alt boyutları olan yöneticiye güven ve örgüte güvenin çalışanların risk alma davranışı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı ancak çalışma arkadaşlarına güvenin risk alma davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu bulunmuştur. Yine araştırmanın bir diğer sonucu ise yöneticiye, örgüte ve çalışma arkadaşlarına güvenin çalışanların örgütsel yenilik yönelimleri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırma değişkenleri ile cinsiyet ve medeni durum arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Yöneticiye ve çalışma arkadaşlarına güven ile yaş, çalışma ve toplam iş tecrübesi arasında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu belirlenmiştir. Çalışanların yaşları ve toplam iş tecrübeleri arttıkça çalışma arkadaşlarına olan güvenlerinin azaltığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in a market sector, where there is a continuous change, on one side the organizations need to create trust within the organization and on the other side manage their impact on innovation orientation and risk taking behaviors. The results of these researches vary according to sectors changes. In the banking sector where competition is intense, organizational trust, risk taking and organizational innovation orientation are prominent concepts. The aim of this study is to investigate the effect of bank employees operating in Adana on their organizational orientation and their managers and colleagues on their innovation orientation, risk taking behaviors. Another aim of the study was to test whether there was a significant difference between the variables of the study and gender, age, marital status, working time and total work experience. According to the results of the research, it was found that trust in the manager and trust in the organization, which are the sub-dimensions of trust in the organization, did not have a significant effect on the risk taking behavior of the employees, but trust in the colleagues had a positive and significant effect on the risk taking behavior. It was also found that trust in the manager, organization and colleagues had a positive and significant effect on the organizational innovation orientations of the employees. There was no significant difference between the study variables, gender and marital status. It was determined that there was a significant difference between trust in manager and colleagues and age, work and total work experience. It was found that as the age and total work experience of the employees increased, their trust in their colleagues decreased.