The impact of vahhabism to Kazakhstan
Vehhabiliğin Kazakistan'a yansıması
- Tez No: 586436
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, 18. yüzyıl ortalarında ortaya çıkan ve günümüze kadar varlığını artırarak devam ettiren Vehhabîlik hareketinin tarihî arka planı, Vehhabîliği doğuran nedenler, kurucusu Muhammed b. Abdülvehhab'ın hayatı, eserleri ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda ilk önce Vehhabîliğin lideri Muhammed b. Abdülvehhab'ın hayatı ve görüşleri ele alınmış, daha sonra ise hareketin ortaya çıktığı Necid bölgesi ve çevresinin coğrafî, sosyo-kültürel, ekonomik, siyasî ve de dinî yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the historical background of the Wahhabism movement, which had emerged in the mid-18th century and which is still active, the reasons of its emerging, the life of its founder Mohammad b. Abdulwahhab, his works and views. First of all we decide to discuss Mohammad b. Abdulwahhab's life and views, after that to examine geographical, socio-cultural, economic, political and religious structure of the Nacid region and of course its surroundings.