Bir anaokulunda uygulanan 'minik tema' projesinin öğretmen bakış açısına göre incelenmesi
Examination of a 'minik tema' project implemented in a kindergarten from the perspective of teachers
  1. Tez No: 586450
  2. Yazar: FATMA SARIBIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakılması için çevre bilincinin küçük yaşlarda kazanılması çok önemlidir. Bu araştırma kapsamında, okul öncesi eğitimde çevre eğitimini geliştirmeye yönelik olarak Tema Vakfı tarafından uygulanan Minik Tema projesi sürecinde öğretmenlerin, farkındalık ve tutumlarında yaşanan değişimlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, verilen çevre eğitimi uygulamaları sürecinde öğretmenlerin yaşantıları ve bu süreçte çevre eğitimi algılarında oluşan değişim-gelişimleri irdelenmiştir. Bu araştırma Minik Tema projesinin nasıl uygulandığını süreçte neler yaşandığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Uygulamanın yapıldığı anaokulunda bulunan sekiz öğretmen araştırmanın katılımcılarını oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olmuşlardır. Öğretmenlerle birlikte hazırlanan uygulama takvimi doğrultusunda etkinlikler uygulanmıştır. Yapılan uygulamalar gözlenmiştir. Öğretmenlerle bireysel ve odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Betimsel analiz yöntemi ile veriler analiz edilmiştir. Yapılan görüşme ve gözlemler doğrultusunda elde edilen verilere göre, öğretmenlerin çocuk temelli uygulama bakış açısına sahip olmadıkları, etkinlikleri genel olarak sözel anlatım şeklinde gerçekleştirdikleri gözlenmiştir. Süreç içerisinde Minik Tema uygulama kitapçığının da rehberliğiyle mesleki ve bireysel anlamda pek çok kazanım elde etmişler ve keyifli eğitim süreçleri geçirmişlerdir. Süreçte öğrencilerinde aktif rol aldığı öğrenmesüreçleri gerçekleştirilmiştri. Öğretmenler, uygulamalar sonrasında çevre eğitiminin nasıl olması gerektiği konusunda eksikliklerini farketmişler ve pek çok alanda kazanımlar edinmişlerdir. Özellikle sınıf yönetimi ve farklı yöntem -tekniklerin kullanımı konusunda süreç içerisinde anlamlı kazanımları olmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to leave a more livable world to future generations, it is very important to gain environmental awareness at a young age. Within the scope of this research, it has been aimed to reveal the changes in the awareness and attitudes of teachers, during the Minik Tema project implemented by Tema Foundation in order to improve environmental education in preschool education. In this study, the experiences of teachers in the process of environmental education and the change-developments of the teachers' perception toward environmental issues are examined. This research was carried out to explore how the Minik Tema project was implemented and what happened during the process. Eight teachers in the kindergarten where the application was made constitute the participants of the study. They volunteered to participate in the research. Activities were carried out in line with the application calendar prepared with the teachers. The data were analyzed through qualitative descriptive analysis. According to the data obtained from the interviews and observations, it was observed that teachers do not have a child-based practice perspective and perform activities in the form of verbal expression in general. Throughout the process, with the guidance of the Mini Theme application booklet, they have gained many professional and individual gains and have had enjoyable educational processes. In the process, learning processes in which students took an active role were realized. Teachers have realized their shortcomings in terms of what environmental education should be like after the practices and they have gained in many areas. Especially in the process of classroom management and the use of different methods-techniques have made significant gains.