Sigorta sektöründe personel güçlendirmenin örgütsel bağlılığa etkisi: Samsun ili örneği
The effect of employee empowerment on organizational commitment in the insurance sector: Samsun province example
- Tez No: 586459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Örgütlerin yaşamlarını verimli bir şekilde sürdürebilmeleri için en önemli faktörlerden biri, örgütüne yüksek düzeyde bağlılık gösteren çalışanlarıdır. İşgörenler örgütün değerlerini benimseyip, örgütte olabilmek için daha fazla çaba sarf etmektedirler. Personel güçlendirme; yöneticilerin üzerinde sıklıkla durduğu, günümüz yönetim teknikleri ve araçlarıyla birlikte“iş zenginleştirme, güven, iletişim, motivasyon, yetki devri, katılımlı yönetim, geri besleme ve eğitim vb.”kavramlarla yakından ilgili olmasıyla birlikte personel güçlendirme kavramının ve örgütsel etki boyutunun çok yönlü olarak incelenmesi gerekmektedir. Yöneticilerin güç ve kontrolü işgörenlerle paylaşması, işgörenlerin kendi kararlarını vermesi, sorumluluk alması ve faaliyetleri gerçekleştirmesini sağlayacaktır. Bu bağlamda personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerine etkisi tüm sektörlerde olduğu gibi sigorta sektöründeki etkisi de yadsınamaz. Bu çalışmada sigorta sektöründe çalışanların personel güçlendirmenin örgütsel bağlılığa etkisi konusu incelenmiştir. Çalışma kapsamında Ocak 2017 ve Mart 2019 tarihleri arasında Samsun ilinde faaliyet gösteren sigorta çalışanları üzerinde uygulanan yüz yüze anket tekniği ile ölçüm yapılmıştır. Anket soruları hazırlanırken, örgütsel bağlılığa ilişkin anket soruları Meyer ve Allen tarafından 1990 yılında savunulan üç boyutlu örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Personel güçlendirme ile ilgili anket soruları ise 1995 yılında Spreitzer tarafından geliştirilen ölçümden oluşturulmuştur. Anket cevapları ikinci bölümünde 5'li Likert ölçeğine göre düzenlenip sorular, kapalı uçlu sorulardan oluşmaktadır. Toplam 220 sigorta personeline anket gönderilmiş ancak 200 tanesinden geri dönüş alınmıştır. Anketler, SPSS Statistics 21.0 programında doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon, regresyon, t testi ve anova test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, personel güçlendirmenin örgütsel bağlılğı olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmaktadır. Çalışmamızda farklılıkları bulmak için yapılan demografik değişkenlerin analizlerinde bulunan sonuçlara göre, sigorta çalışanlarının personel güçlendirme ve örgütsel bağlılıkları cinsiyet, yaş, medeni ve eğitim durumlarına göre kısmen farklılık göstermezken, kurumdaki çalışma süresi ile kurumdaki statüsüne göre analiz edildiğinde kısmen farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors for organizations to sustain their lives efficiently is their highly committed employees. Workers are adopting the values of the organization and making more efforts to be in the organization. Staff strengthening; The concept of staff empowerment and organizational impact dimension need to be examined in a multifaceted manner, with its management staff and tools, which are frequently associated with today's management techniques and tools, as closely related to personel business enrichment, trust, communication, motivation, delegation, participation management, feedback and education motiv. Managers share the power and control with the employees, make the employees to make their own decisions, take responsibility and perform the activities. In this context, the effect of empowerment on organizational commitment cannot be denied in the insurance sector as in all sectors. In this study, the effect of employee empowerment on organizational commitment is examined. Within the scope of the study, face to face survey technique was applied to the insurance employees operating in Samsun between January 2017 and March 2019. In the preparation of the questionnaire questions, the three-dimensional organizational commitment scale, which was supported by Meyer and Allen in 1990, was used. Questionnaires related to staff empowerment were formed from the measurement developed by Spreitzer in 1995. In the second part of the questionnaire answers are arranged according to the 5-point Likert scale and the questions consist of closed-ended questions. A total of 220 insurance personnel were sent questionnaires, but 200 received feedback. The questionnaires were tested with confirmatory factor analysis, correlation, regression, t test and anova in SPSS Statistics 21.0 program. According to the findings of the research, it is concluded that empowerment positively affects the organizational commitment. According to the results found in the analysis of demographic variables in order to find the differences in our study, personnel empowerment and organizational commitment of insurance employees did not differ partially according to gender, age, marital and educational status, but partially differed when analyzed according to working time and status in the institution.