Hûd Sûresi'nin konulu tefsiri
The topical exegesis of Hud Surah
- Tez No: 586569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'de geçen kıssalar, ibret almamız için bizlere bildirilmiş tarihî gerçekliği olan olaylardır. Bu olaylarda iyi ve kötünün modelleri karşımıza çıkar. Allah'a şirk koşmamak, nimetler karşısında nankörlükte bulunmamak gibi konular gündeme gelir. Burada en çok karşımıza çıkan konulardan biri de, kavimlerin vahiy karşısındaki inkârları ve nankörlükleri sebebiyle karşılaştıkları cezalardan biri olan helâktır. Kur'an'da Nûh, Âd, Lût, Semûd, Medyen ve Eyke kavimlerinin helâkı anlatılmıştır. Hûd suresi de geniş ölçüde peygamber kıssalarından ve kavimlerin helâkından söz eder. Bu sûrede kıssalar ve helâkın yanı sıra ağırlıklı olarak Allah'ın varlığı, birliği, O'nun iradesinin peygamberler aracılığıyla vahyedildiği gerçeği, Kur'an'ın mûcize oluşu, öldükten sonra dirilme, hesap ve âhiret hayatıyla ilgili konulara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The stories in the Quran are the events of historical reality that have been notified to us for our example. Models of good and evil appear. Issues such as not shirking God and being ungrateful in the face of blessings come to the agenda. One of the most common issues we face here is the harm that the tribes face due to their denials and ungratefulness in the face of revelation. In the Quran, the destruction of Noah, Ad, Luhut, Thamud, Median, and Eyke tribes are described. In the verse of the hud in the Quran, he speaks extensively of prophetic stories and the destruction of the tribes. In the sura of the Quran, in addition to the parables and perished, the existence of God, the unity, the fact that the will is reported through the prophets, the miracle of the Quran the resurrection after death, accountability and life of the hereafter are included.